TouchKeys : Polifoniczny Aftertouch w dowolnej klawiaturze

TouchKeysPolifoniczny Aftertouch urósł już niemal do rangi świętego graala instrumentów klawiszowych. Większość firm nadal próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie: jak dodać tą funkcję do instrumentu, by zachować przystępną cenę całości? Tymczasem w serwisie Kickstarter pojawił się projekt który, nawet jeśli nie udzieli ostatecznej odpowiedzi na pytanie, może okazać się naprawdę ciekawym głosem w dyskusji.

Projekt ten nosi nazwę TouchKeys a jego założenia są genialne w swojej prostocie. TouchKeys stanowi bowiem zestaw sensorów naklejanych na powierzchnię klawiszy posiadanego przez nas instrumentu. Dedykowane oprogramowanie wyczuwa położenie palca, jego ruch oraz powierzchnię styku, a następnie zamienia wszystko w komunikaty MIDI. Dzięki temu nie musimy rezygnować z naszego ulubionego instrumentu na rzecz innego z wbudowaną interesującą nas funkcją. Oprócz zestawów do samodzielnego montażu w sprzedaży mają pojawić się również popularne klawiatury sterujące z zamontowanymi już sensorami TouchKeys. Wszystko to oczywiście jeśli projektowi uda się zebrać odpowiednią ilość funduszy na platformie Kickstarter. W chwili gdy piszę te słowa jest on na dobrej drodze (17 tysięcy z 30 wymaganych). Pozostaje więc trzymać za niego kciuki, bo pomysł jest naprawdę ciekawy (chociaż ceny są moim skromnym zdaniem lekko przesadzone).

[Aktualizacja – 02.09.2013]

Projekt TouchKeys zebrał kwotę wymaganą do jego sfinansowania, co znaczy, że produkt za jakiś czas pojawi się w normalnej sprzedaży. Jego twórcy postanowili więc podzielić się z nami kolejnym nagraniem prezentującym jego możliwości – tym razem w połączeniu z wirtualnymi instrumentami dętymi.

[Aktualizacja 25.09.2013]

Twórca TouchKeys umieścił w sieci kolejne nagranie ukazujące możliwości jego wynalazku. Tym razem pokazuje ono, jak za pomocą klawiatury wyposażonej w nakładkę TouchKeys można kontrolować samplowane instrumenty smyczkowe. Trzeba przyznać, że cały projekt z biegiem czasu robi się coraz bardziej interesujący.