TouchKeys znów w sprzedaży

maxresdefault1Trzy lata temu, gdy kontrolery umożliwiające niezależne modulowanie każdego dźwięku z osobna były jeszcze bardzo niszową kategorią produktów, Andrew McPherson rozpoczął pracę nad TouchKeys – zestawem do samodzielnego montażu, który pozwoliłby na dodanie podobnej funkcjonalności do dowolnej klawiatury sterującej. Od tamtego czasu produkt ten pojawiał się w sprzedaży kilkukrotnie, zwykle w bardzo ograniczonych ilościach.

Teraz, ponad rok od wypuszczenia na rynek ostatniej partii, twórca projektu uruchomił wreszcie oficjalny sklep internetowy, dzięki któremu potencjalnym nabywcom łatwiej będzie składać zamówienia. W tym miesiącu do sprzedaży trafi jedynie niewielka liczba zestawów, jednak od początku przyszłego roku McPherson zamierza zadbać o większą dostępność swoich produktów. Oprócz zestawów do samodzielnego montażu w sklepie będzie można nabyć także specjalną przystawkę umożliwiającą korzystanie z TouchKeys bez udziału komputera oraz klawiatury Doepfer LMK2+ (88 klawiszy) i Novation Impulse (25, 49 lub 61 klawiszy) z zainstalowanymi sensorami.

Głównym elementem TouchKeys jest zestaw dotykowych pasków zdolnych do rozpoznawania miejsca i siły nacisku, które należy przykleić do wybranej przez nas klawiatury (niestety, w grę wchodzą tylko pełnowymiarowe klawisze). Dzięki temu użytkownik chcący zyskać możliwość modulowania każdego dźwięku z osobna za pomocą odpowiednich ruchów palców nie musi już kupować nowego instrumentu. Rozwiązanie te docenią więc zwłaszcza te osoby, dla których nie odpowiadają pady i „gąbki” wykorzystywane w takich kontrolerach jak Seaboard, Linnstrument czy Continuum, i które chciałyby osiągnąć podobne efekty za pomocą tradycyjnych klawiszy. Niestety, wszystko wskazuje na to, że TouchKeys nie są (przynajmniej obecnie) zgodne ze standardem MPE, przez co nie będą one mogły w pełni wykorzystać możliwości programów i urządzeń projektowanych specjalnie z myślą o współpracy z kontrolerami tego typu.

TouchKeys dostępny jest do nabycia na oficjalnej stronie producenta. Ceny zestawów zaczynają się od £190 za 13 klawiszy a kończą na £1082 za pełne 88 klawiszy.