Nietypowy kontroler Touché już w sprzedaży

Kontroler Touché po raz pierwszy zaprezentowany został na początku 2016 roku. Teraz urządzenie to trafiło wreszcie oficjalnie do sprzedaży.

Touché to stosunkowo niewielki, bardzo minimalistyczny kontroler, którego głównym elementem jest ruchomy drewniany panel. Umieszczony pod nim mechanizm jest w stanie rozpoznać nawet bardzo delikatny ruch i nacisk, a następnie zamieniać go na odpowiednie komunikaty MIDI lub sygnały CV. Touché może być używany jako samodzielny kontroler, sterujący wirtualnymi instrumentami lub efektami, jednak najlepiej sprawdza się jako dodatek do klawiatury sterującej, kontrolera wyposażonego w siatkę padów lub sprzętowego syntezatora. W takim wypadku klawisze lub pady służą do sterowania wysokością dźwięku, zaś Touché pozwala modyfikować jego brzmienie, głośność, lub dowolne inne parametry które do niego przypiszemy. Poniższe playlisty pokazują różne przykłady wykorzystania Touché w praktyce. Pierwsza z nich pokazuje, jak kontroler radzi sobie w połączeniu z instrumentami wirtualnymi, natomiast druga skupia się na współpracy ze sprzętowymi syntezatorami.

Touché sprzedawany jest w zestawie z aplikacją Lié, pełniącą rolę pośrednika między kontrolerem a wirtualnymi instrumentami. Za jej pomocą możemy łatwo przypisać ruch drewnianego panelu do interesujących nas parametrów wtyczek. Kontroler rozpoznaje nacisk oraz odchylanie panelu w czterech kierunkach, a każdy z tych ruchów może sterować jednym bądź kilkoma parametrami wtyczki. Lié dostępna jest jako samodzielna aplikacja lub wtyczka VST/AU. Warto jednak zaznaczyć, że w chwili obecnej mogą z niej korzystać tylko użytkownicy komputerów z systemem OS X w wersji 10.10 lub wyższej. [Aktualizacja 12.12.2017] Aplikacja Lié od teraz jest również dostępna dla użytkowników komputerów z systemem Windows 10.

Kontroler Touché jest dostępny do nabycia na oficjalnej stronie firmy Expressive E, gdzie kosztuje obecnie 399 euro.