Time & Timbre – automat perkusyjny dla Ableton Live 9

Time and TimbreUżytkownicy programu Ableton Live raczej nie mogą narzekać na niedobór współpracujących z nim wirtualnych instrumentów perkusyjnych. Fakt ten nie przeszkadza jednak producentom oprogramowania w wydawaniu coraz to nowych, mniej lub bardziej oryginalnych wtyczek tego typu. Jedną z nich jest właśnie Time & Timbre – wirtualny automat perkusyjny składający się, jak sama nazwa wskazuje, z dwóch modułów.

Pierwszy z nich, noszący nazwę Time, to nic innego jak sekwencer krokowy. Mimo iż na pierwszy rzut oka wygląda on dość zwyczajnie, to jednak twórcom udało się ukryć w nim kilka mniej typowych funkcji. Najbardziej charakterystyczną z nich jest możliwość zmiany metrum i „zagęszczenia” kroków dla każdego dźwięku, co znacznie ułatwia tworzenie ciekawych, polirytmicznych struktur. Mimo iż narzędzie te zostało zaprojektowane z myślą o kontrolowaniu drugiego segmentu (Timbre) to jednak można je z powodzeniem wykorzystać do kontrolowania dowolnego innego wirtualnego instrumentu, takiego jak Ableton Drum Rack.

Drugim modułem instrumentu jest Timbre, czyli wirtualny syntezator zaprojektowany z myślą o uzyskiwaniu brzmień perkusyjnych. Mimo iż domyślnie współpracuje on z wspomnianym wcześniej sekwencerem, to jednak możemy wykorzystywać go również jako samodzielny instrument, otrzymując tym sposobem np. strojone, melodyjne tomy.

Posiadaczy kontrolera Ableton Push ucieszy natomiast z pewnością fakt, że Time & Timbre zaprojektowane zostało z myślą o pełnej obsłudze z poziomu tego urządzenia, dzięki czemu zyskujemy wrażenie obcowania z tradycyjną maszyną perkusyjną.

Time & Timbre wyceniony został na 49 euro, jednak obecnie można go nabyć w promocyjnej cenie wynoszącej 39 euro. Do poprawnego działania wtyczki wymagany jest Max for Live w wersji 6.1.9 i Ableton Live w wersji 9.1.6 lub wyższej. Więcej informacji na temat wtyczki znajdziecie na jej oficjalnej stronie internetowej.