Native Instruments prezentuje Thrill

Sampler Kontakt 5 cieszy się sporą popularnością wśród osób zajmujących się produkcją muzyki do filmów i gier komputerowych. Nie dziwi więc, że z roku na rok w sprzedaży pojawia się coraz więcej współpracujących z nim bibliotek brzmieniowych zaprojektowanych właśnie z myślą o takich zastosowaniach. W ubiegłym tygodniu firma Native Instruments zaprezentowała kolejny produkt tego typu – Thrill.

Wspomniana biblioteka skierowana jest do osób, chcących łatwym sposobem uzyskać niepokojące, trzymające w napięciu dźwięki, często spotykane w różnej maści thrillerach, horrorach i filmach akcji. Thrill daje nam dostęp do 963 zestawów próbek, wśród których znajdziemy zarówno nagrania typowych instrumentów orkiestrowych (m.in. smyczki, instrumenty dęte i perkusjonalia) jak i nieco mniej konwencjonalne dźwięki (odgłosy różnych przedmiotów, nagrania terenowe, eksperymentalne instrumenty muzyczne itp.). Użytkownik może wybrać jednocześnie cztery z nich, ustawić niezależnie ich podstawowe parametry, a następnie mieszać je ze sobą i modulować ich brzmienia za pomocą panelu XY, stanowiącego główny element interfejsu wtyczki (wszystko to przypomina nieco biblioteki Morphestra 2 i Cinemorphx). Ciekawym narzędziem jest też Cluster Designer, za pomocą którego możemy tworzyć tak zwane klastry – duże grupy dźwięków o niewielkich różnicach wysokości, tworzące coś w stylu dźwiękowej „chmury”. Poniższe nagrania prezentują w praktyce możliwości biblioteki. Pierwsze z nich przybliża niektóre spośród niemal tysiąca zestawów próbek wchodzących w jej skład i opisuje szczegółowo najważniejsze funkcję interfejsu użytkownika. Drugie to trailer do fikcyjnego filmu, w którym ścieżka dźwiękowa została wykonana w całości za pomocą Thrill.

Biblioteka Thrill została wyceniona na 299 euro i jest dostępna do nabycia na oficjalnej stronie firmy Native Instruments. Do poprawnego działania wymaga ona samplera Kontakt 5 lub darmowego Kontakt 5 Player.