Wiele nowoczesnych kontrolerów MIDI, zwłaszcza tych wyposażonych w siatki padów, oferuje funkcje ułatwiające sterowanie za ich pomocą wirtualnymi instrumentami. Najpopularniejsze z nich to tryb skali, w którym zakres dostępnych dźwięków ograniczony jest do skali wybranej przez użytkownika, i automatyczny generator akordów, pozwalający grać pełne akordy za pomocą jednego przycisku. Projekt TheoryBoard opiera się na tych samych pomysłach, jednak wykorzystuje je nieco inaczej, niż większość dostępnych obecnie na rynku kontrolerów.
Podczas gdy w większości popularnych kontrolerów, takich jak Launchpad, Push czy Maschine, funkcje skal i/lub akordów obsługiwane są za pomocą jednej siatki padów, TheoryBoard daje użytkownikowi dostęp do dwóch oddzielnych siatek, różniących się od siebie rozmiarem i oferowanym zestawem funkcji. Pierwsza, znajdujące się po prawej stronie głównego panelu kontrolera, przeznaczona jest do grania melodii. Wchodzące w jej skład pady wysyłają pojedyncze komunikaty Note On i obejmują cztery oktawy aktualnie wybranej skali (każdy rząd to jedna oktawa). Druga przeznaczona jest do grania akordów. Każdy z wchodzących w jej skład padów automatycznie wyzwala jeden spośród akordów przypisanych do aktualnie wybranej skali.
Pady w które wyposażono kontroler rozpoznają siłę uderzenia, a kolor ich podświetlenia symbolizuje przypisane do nich dźwięki (w przypadku akordów kolor podświetlenia symbolizować będzie dźwięk na którym go zbudowano). Na głównym panelu znalazł się też niewielki wyświetlacz oraz zestaw przycisków funkcyjnych pozwalających na wybór skal, modyfikowanie akordów (np. poprzez przewroty) i transpozycję dźwięków w obu siatkach padów (o pełne oktawy, tak by nie zaburzyć domyślnego schematu skal i akordów). W pamięci urządzenia zapisano ponad 860 różnych skal, a przyszłe aktualizacje firmware’u mogą dodać kolejne. TheoryBoard do komunikacji z innymi urządzeniami wykorzystywać będzie złącze USB. Autorzy projektu nie wykluczają też, że w jego ostatecznej wersji znajdą się dodatkowe funkcje i elementy, których brak w obecnym prototypie, takie jak obsługa aftertouch i wejście na pedał sustain.
TheoryBoard znajduje się obecnie na etapie zbiórki funduszy na rozpoczęcie produkcji. W chwili, gdy piszę te słowa, autorom projektu udało się zebrać już 76 ze 100 tysięcy dolarów potrzebnych na jego realizację, a do końca zbiórki pozostał jeszcze ponad miesiąc, co oznacza, że najprawdopodobniej uda im się osiągnąć cel. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze egzemplarze kontrolera trafią do nabywców w maju 2018 roku. Ceny kontrolera w przedsprzedaży zaczynają się już od $350, natomiast ostateczna cena sklepowa wyniesie $799. Więcej informacji na temat TheoryBoard znajdziecie na oficjalnej stronie projektu w serwisie Kickstarter.