Tamburo Meccanico XXI – mechaniczny sekwencer z klocków lego inspirowany wynalazkiem Leonarda da Vinci

W maju tego roku minie 500 rocznica śmierci Leonarda da Vinci – jednego z najwybitniejszych wynalazców epoki renesansu. Z tej okazji włoski artysta Giuseppe Acito postanowił złożyć mu hołd, konstruując z klocków Lego uwspółcześnioną wersję jednej z zaprojektowanych przez niego maszyn – Tamburo Meccanico – będącej czymś w rodzaju przodka współczesnych sekwencerów.

Oryginalny Tamburo Meccanico składał się z dwóch cylindrów z wypustkami, które obracając się wprawiały w ruch ramiona uderzające w wielki bęben. Jego uwspółcześniona wersja zbudowana przez Acito, nosząca nazwę Tamburo Meccanico XXI, opiera się na podobnych zasadach działania, jednak zamiast uderzać w bęben ramiona uderzają w przyciski wyzwalające dźwięki w syntezatorze perkusyjnym.

Wczoraj na oficjalnym kanale Giuseppe Acito pojawiło się nowe, tym razem nieco dłuższe nagranie, prezentujące krótki Live-Act z wykorzystaniem Tamburo Meccanico XXI oraz kilku innych urządzeń.

Tamburo Meccanico XXI nie jest pierwszym projektem Giuseppe Acito wykorzystującym klocki Lego w roli narzędzi do tworzenia muzyki elektronicznej. Więcej podobnych konstrukcji znajdziecie na jego oficjalnym kanale w serwisie YouTube.