Syntezatory, zarówno te sprzętowe jak i software’owe, to narzędzia wymagające poświęcenia pewnego czasu na naukę obsługi, zwłaszcza jeśli zależy nam na czymś więcej niż losowym kręceniu pokrętłami w nadziei, że przypadkiem trafimy na właściwe brzmienie. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy o wiele łatwiejszy dostęp do wiedzy niż jeszcze kilkanaście lat temu, dzięki czemu proces poznawania tajników syntezy dźwięku stał się o wiele prostszy.
Jednym z ciekawszych sposobów na naukę obsługi syntezatorów jest aplikacja Syntorial, będąca połączeniem wirtualnego syntezatora, zestawu poradników i prostej gry edukacyjnej. Całość podzielona została na 199 rozdziałów obejmujących rozmaite zagadnienia z zakresu syntezy dźwięku. Każdy z nich rozpoczyna się od krótkiego materiału wideo wyjaśniającego dany temat, a następnie przenosi nas do trybu wyzwania, w którym musimy jak najwierniej odtworzyć dane brzmienie za pomocą wbudowanego wirtualnego syntezatora.
Kilka dni temu w internetowym sklepie z aplikacjami App Store pojawiła się także tabletowa wersja wspomnianej aplikacji, nosząca nazwę Syntorial for iPad. Edycja ta daje nam dostęp do tego samego zestawu lekcji i wyzwań, który znajdziemy w wersji „pełnowymiarowej”. Obie wersje oferują też możliwość synchronizacji naszych postępów.
Oba wcielenia aplikacji Syntorial oferują darmowy dostęp do pierwszych 22 lekcji, dzięki czemu każdy użytkownik może samodzielnie sprawdzić, czy odpowiada mu taka forma nauki. Pełna wersja aplikacji kosztuje $129.99 (dostępna jest również 40% zniżka edukacyjna oraz dodatkowe 20% zniżki przy jednoczesnym zakupie pięciu lub więcej kopii programu). Po zakupie licencji na oficjalnej stronie programu zyskujemy nie tylko dostęp do pozostałych lekcji na wszystkich obsługiwanych platformach (Windows, OS X, iOS), ale też wtyczkową wersję syntezatora wbudowanego w aplikację (VST/AU) oraz zestaw dodatkowych lekcji poświęconych syntezatorom Z3TA+ 2 oraz Minimoog Voyager.