Rozwój turntablizmu napędzany jest przez pomysłowych artystów, nieustannie poszukujących nowych sposobów na kreatywne wykorzystanie gramofonów i miksera. Do grona takich osób zalicza się bez wątpienia Sircut, który postanowił wykorzystać wspomniane urządzenia do sterowania syntezatorem.
Obsługa setupu przygotowanego przez Surcuta na pierwszy rzut oka wydaje się być banalnie prosta: podczas gdy odtwarzana na gramofonie płyta z kodem czasowym steruje wysokością dźwięku, crossfader w mikserze służy do jego cięcia. W praktyce wygląda to tak:
Co ciekawe, mimo iż logo programu Traktor na płycie winylowej mogłoby sugerować, że bierze on udział w tym przedsięwzięciu, to jednak w rzeczywistości cały setup funkcjonuje bez pomocy komputera. Główną rolę odgrywają tu dwa moduły syntezatora: konwerter Pitch-CV oraz Envelope Follower. Ten pierwszy zamienia sygnał z gramofonu na napięcie sterujące syntezatorem, dzięki czemu zmiana prędkości odtwarzania płyty (poprzez poruszenie dłonią lub przesunięcie pitch-fadera) przekłada się na zmianę wysokości dźwięku generowanego przez instrument. Drugi moduł reaguje zaś na sygnał z kanału master miksera, dzięki czemu syntezator odczytuje otwieranie i zamykanie crossfadera jako sygnały wyzwalające i kończące dźwięk. Autor pomysłu zaznacza przy tym, że przedstawiony przez niego setup jest jedynie prostym przykładem tego co można osiągnąć, łącząc turntablizm z syntezą dźwięku. Jego zdaniem Syntablism może zaoferować nam ogrom nowych możliwości, dlatego też zachęca on wszystkich do samodzielnego eksperymentowania z tym nietuzinkowym sposobem tworzenia muzyki.