Aodyo prezentuje Sylphyo – nowy kontroler MIDI dla fanów instrumentów dętych

SylphyoJeśli chodzi o kontrolery MIDI wzorowane na instrumentach dętych  na rynku króluje obecnie niepodzielnie seria EWI firmy Akai Professional. Te trzy litery stały się już wręcz synonimem urządzeń tego typu, przez co trudno sobie wyobrazić, by coś mogło zagrozić ich pozycji. Mimo wszystko co jakiś czas na arenę wkraczają ambitni konkurenci, chcący zaoferować instrumentalistom alternatywę dla produktów firmy Akai.

Najnowszym zawodnikiem pragnącym rzucić wyzwanie gigantowi jest francuska firma Aodyo, która zaprezentowała niedawno światu prototypowy model swojego kontrolera Sylphyo. Urządzenie te już na pierwszy rzut oka wydaje się być rozwiązaniem dużo prostszym od kontrolerów ze wspomnianej we wstępie serii. O ile EWI pod względem konstrukcji i rozłożenia poszczególnych elementów przypominają nieco saksofony sopranowe, o tyle Sylphyo bliżej jest raczej do fletu prostego, co zresztą przekłada się na podobną aplikaturę. Jak twierdzą twórcy taka konstrukcja ma uczynić instrument bardziej przyjaznym dla początkujących użytkowników. Bardziej zaawansowani instrumentaliści będą mogli zaś skorzystać z jednego z alternatywnych systemów palcowania. Produkt francuzów może też pochwalić się wbudowanym akcelerometrem, który pozwoli nam przypisać ruch instrumentu do wybranego przez nas komunikatu MIDI. Ważną cechą odróżniającą Sylphyo od produktów Akai jest też bez wątpienia swobodny przepływ powietrza przez całą konstrukcję kontrolera. Wszystko to jednak nie wydaje się być wystarczająco ciekawe by usprawiedliwić bardzo wysoką cenę instrumentu. Przewidywana kwota jaką przyjdzie nam zapłacić za pojedynczy egzemplarz Sylphyo wynosi bowiem aż 800 euro, czyli więcej niż którykolwiek z dostępnych obecnie na rynku modeli EWI (które można nabyć już za nieco ponad 350 euro).

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem kontroler trafi do sprzedaży w styczniu przyszłego roku. Wcześniej powinniśmy jednak spodziewać się rozpoczęcia kampanii finansowania społecznościowego w jednym z popularnych serwisów takich jak Kickstarter czy Indiegogo. Więcej informacji na temat urządzenia znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej firmy Aodyo.