Wirtualny syntezator Surge dostępny za darmo jako projekt Open Source

Wirtualny syntezator Surge trafił do sprzedaży w 2006 roku i od razu spotkał się z całkiem pozytywnym przyjęciem ze strony użytkowników i recenzentów. Odpowiedzialna za niego firma Vember Audio ogłosiła jednak niedawno, że zdecydowała się wycofać ten produkt ze sprzedaży, przekształcając go w projekt typu Open Source.

W praktyce oznacza to, że Surge nie tylko jest teraz dostępny do pobrania za darmo dla wszystkich, ale też że zainteresowani tematem użytkownicy będą mogli teraz łatwiej wprowadzać w nim własne modyfikacje i dzielić się nimi w sieci, a nawet tworzyć na jego podstawie nowe wirtualne instrumenty.

Surge to dość rozbudowany syntezator generujący dźwięk metodą syntezy substraktywnej (ze względu na opcjonalne wykorzystywanie sampli określanej przez twórców jako „substractive hybrid”). Na jego wyposażeniu znajdziemy m.in. osiem różnych rodzajów oscylatorów (z czego aktywnych jednocześnie może być maksymalnie sześć), dziesięć rodzajów filtrów (jednocześnie aktywne dwa), obszerną sekcję modulacji (oferującą aż dwanaście LFO), mikser, obwiednie ADSR (oddzielną dla wzmacniacza i filtrów) oraz wbudowany zestaw efektów.

Syntezator Surge dostępny jest w wersjach 32 i 64 bitowych w formatach VST i AU. Można go pobrać za darmo z serwisu GitHub, gdzie znajdziecie również jego kod źródłowy i dokumentację. Więcej informacji na temat samego instrumentu i jego możliwości znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Vember Audio.