Beneath The Surface – tablety i laptopy Microsoftu jako narzędzia dla muzyków

Surface-Book-BitwigJeszcze niedawno gdy ktoś mówił o wykorzystywaniu tabletów do tworzenia lub wykonywania muzyki niemal zawsze chodziło o produkty firmy Apple. Przez kilka ostatnich lat iOS był bowiem jedynym systemem mobilnym, który nie tylko dobrze radził sobie z obsługą audio i MIDI, ale też posiadał solidny zasób naprawdę udanych aplikacji muzycznych. Obecnie jednak dystans pomiędzy rozwiązaniami firmy z Cupertino a konkurencją zmniejszył się dość zauważalnie. Najbardziej aktywnie na tym polu wydaje się działać Microsoft, który od kilku miesięcy wkłada sporo wysiłku w promowanie swoich produktów wśród muzyków.

Najnowszym przykładem takich działań jest pierwsze wideo promocyjne z serii Beneath The Surface, którego bohaterem jest Thavius Beck. Artysta opowiada w nim o tym, jakie możliwości daje mu korzystanie z nowych produktów firmy Microsoft, tabletu Surface Pro 4 i hybrydowego laptopa Surafce Book, działających pod kontrolą systemu Windows 10. Za największe zalety tych urządzeń Beck uważa wysoką wydajność oraz możliwość korzystania z tych samych aplikacji, których używa na „pełnowymiarowym” komputerze. W nagraniu możemy zobaczyć między innymi programy Ableton Live i Bitwig Studio. Warto jednak zauważyć, że tylko ten drugi DAW posiada obecnie interfejs użytkownika przystosowany do obsługi za pomocą dotyku.

Tablet Surface 4 Pro dostępny jest do nabycia na oficjalnej stronie firmy Microsoft. Cena urządzenia jest zależna od wybranej konfiguracji: najtańsza wersja kosztuje 4299 zł, zaś najdroższa 10499 zł. Hybryda Surface Book nie jest jeszcze dostępna do kupienia w Polsce, i znając życie jeszcze długo się u nas nie pojawi. Ceny w przedsprzedaży w USA wahają się od $1499 do $3199 w zależności od konfiguracji.