Synteza granularna to metoda generowania dźwięku polegająca na cięciu próbek audio na bardzo krótkie fragmenty (tzw. granulki), modyfikowaniu każdej z nich z osobna i odtwarzaniu ich w różnej kolejności i odstępach czasu. Mikroskopijne fragmenty nagrania tworzą w ten sposób coś w rodzaju „dźwiękowej chmury”. W ofercie firmy Native Instruments pojawił się właśnie nowy wirtualny instrument wykorzystujący tą technikę, noszący nazwę Straylight.
Straylight to stosunkowo prosty granularny instrument zaprojektowany z myślą o tworzeniu różnego rodzaju padów i dźwiękowych teł w stylu charakterystycznym dla współczesnych filmów science-fiction. Uzyskiwane za jego pomocą brzmienia mogą składać się z dwóch warstw. Pierwsza opiera się na wspomnianej już wcześniej syntezie granularnej (do dyspozycji użytkownika oddano 319 różnych próbek, bez możliwości dodawania własnych), natomiast druga służy do wzbogacania brzmienia za pomocą różnego rodzaju sampli (w tej kategorii znajdziemy 50 różnych próbek, również bez opcji dodawania własnych). Straylight posiada też własny zestaw wbudowanych efektów oraz prostych narzędzi do ciągłego modulowania parametrów brzmienia.
Jednym z współtwórców Straylight jest Paul Haslinger – były członek legendarnej formacji Tangerine Dream i autor ścieżek dźwiękowych do takich filmów, seriali i gier jak Underworld, Raport Mniejszości, Fear the Walking Dead i Rainbow Six: Siege. Premierze instrumentu towarzyszyła publikacja krótkiego wywiadu z tym artystą, w którym opowiada on m.in. o swoim podejściu do tworzenia muzyki filmowej.
Straylight dostępny jest do nabycia na oficjalnej stronie firmy Native Instruments, gdzie kosztuje obecnie 149 euro. Do uruchomienia instrumentu potrzebny jest sampler Kontakt 6 lub darmowy Kontakt Player.