Format Stems doczekał się własnej strony internetowej

StemsGdy trzy miesiące temu firma Native Instruments zaprezentowała światu Stems – nowy format muzyczny pozwalający zapisać w jednym pliku nie tylko finalną wersję utworu ale też jego „elementy składowe”, pomysł ten spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony DJ-ów i producentów muzycznych. Niestety, dość szybko wokół tematu zaczęło pojawiać się wiele plotek, błędnych informacji i niedomówień.

Jako iż oficjalna premiera formatu Stems czai się już tuż za rogiem, firma Native Instruments zdecydowała się rozwiać wszelkie wątpliwości potencjalnych użytkowników uruchamiając witrynę Stems-Music.com. Osoby chcące dowiedzieć się czegoś więcej na temat wspomnianego formatu plików audio znajdą tam odpowiedzi na wszelkie związane z nim pytania. Najważniejsze informacje dotyczące Stems zostały zaś skondensowane do formy trwającej niespełna dwie minuty prezentacji, którą możecie obejrzeć poniżej.

W niedalekiej przyszłości witryna Stems-Music.com stanie się też miejscem, z którego będzie można pobrać narzędzia służące do samodzielnego przygotowywania plików Stems. Poniższe nagranie wyjaśnia podstawy procesu przygotowywania utworów do wydania pod postacią nowego formatu.

Trzeba przyznać, że przyszłość formatu Stems prezentuje się coraz ciekawiej. Na możliwość sprawdzenia jak nowy pomysł Native Instruments sprawdza się w praktyce będziemy musieli jednak poczekać do premiery kolejnej aktualizacji programu Traktor Pro 2, który będzie pierwszym narzędziem wyposażonym w funkcję odtwarzania plików tego typu. Wszystko wskazuje też na to, że chociaż domyślnie w obsługę tej funkcji zostaną wyposażone jedynie kontrolery D2, S8 i F1, to jednak nic nie będzie stało na przeszkodzie, by samodzielnie zmapować wybrany przez nas kontroler do obsługi nowego elementu programu (lub skorzystać z mapowań stworzonych przez innych użytkowników, które najprawdopodobniej już niedługo zaczną wyrastać w sieci jak grzyby po deszczu).