Sputnik – pomysłowa hybryda gitary i kontrolera MIDI

Remy Sefi to pochodzący z Meksyku artysta, wykorzystujący w swojej twórczości wiele różnych instrumentów. Niedawno dodał on do swojego arsenału nowy, nietypowy element, w postaci samodzielnie zaprojektowanej hybrydy gitary elektrycznej i kontrolera MIDI.

Jego nowa gitara, której nadał nazwę Sputnik, bazuje na modelu AS53 marki Ibanez, do którego dodano siedem przycisków typu arcade, mogących wysyłać komunikaty MIDI bezprzewodowo za pośrednictwem bluetooth, dwa pokrętła otoczone diodami sygnalizacyjnymi, czujnik ruchu Leap Motion, specjalną przystawkę rozpoznającą wysokość granych dźwięków i wysyłającą na tej podstawie odpowiednie komunikaty MIDI oraz niewielką siatkę diod, na której wyświetlane są proste animacje zsynchronizowane z muzyką. Za działanie całości odpowiada kilka egzemplarzy Arduino ukrytych wewnątrz korpusu instrumentu. Poniższe nagrania przedstawiają gitarę Remy’ego w akcji.

Remy Sefi nie jest oczywiście pierwszym gitarzystą, który postanowił samodzielnie przekształcić swój instrument w hybrydowy kontroler MIDI. Wcześniej na podobny pomysł wpadli m.in. Matt Moldover (nazywany często ojcem chrzestnym kontroleryzmu), Pensen Paletti i Robin Sukroso (który później stworzył ACPAD – płaski bezprzewodowy kontroler przystosowany do montażu na pudle rezonansowym gitary akustycznej). Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule „6 gitarzystów, którzy przekształcili swoje instrumenty w unikatowe kontrolery MIDI„.