SpaceCraft – nietypowy syntezator granularny teraz dostępny również jako wtyczka VST i AU

SpaceCraft to nietypowy syntezator granularny, którego pierwsza wersja była dostępna wyłącznie jako aplikacja dla urządzeń mobilnych z systemem iOS. Dzięki firmie Tracktion Software Corporation, znanej głównie za sprawą programów DAW z serii Tracktion, doczekał się on teraz nowej edycji, dostępnej w formie wtyczek VST i AU dla systemów Windows i macOS.

SpaceCraft to dość niekonwencjonalnym instrument, zaprojektowanym bardziej z myślą o luźnych eksperymentach z syntezą granularną niż precyzyjnym kształtowaniu brzmienia. Interfejs użytkownika zamiast typowych pokręteł, suwaków i przełączników oferuje kilka paneli XY (co bardzo wyraźnie przypomina o jego mobilnym rodowodzie) oraz prosty arpeggiator. Użytkownicy monitorów dotykowych z funkcją multitouch mogą obsługiwać tę wtyczkę w dokładnie ten sam sposób, co oryginalną wersję z iOS, wykorzystując panele XY do płynnego modulowania wielu parametrów instrumentu jednocześnie. SpaceCraft obsługuje też oczywiście standard MIDI i oferuje pełne wsparcie dla kontrolerów MPE.

Wtyczka SpaceCraft dostępna jest do nabycia na oficjalnej stronie firmy Tracktion Software Corporation, gdzie kosztuje obecnie 99 USD. Przed podjęciem decyzji o zakupie można skorzystać z wersji demonstracyjnej, pozwalającej testować instrument za darmo przez 30 dni. Wersja dla urządzeń z systemem iOS jest dostępna do nabycia w App Store, gdzie kosztuje obecnie 47,99 zł.