SoundSwitch – synchronizacja oświetlenia z Serato DJ

SoundSwitchFirma Serato była jednym z pierwszych producentów oprogramowania DJ-skiego, który wprowadził w swoich produktach funkcję miksowania materiałów wideo, ułatwiając DJ-om zajmowanie się jednocześnie dźwiękiem i obrazem. Już niedługo użytkownicy programu Serato DJ zyskają dostęp do kolejnego ciekawego narzędzia, pozwalającego im urozmaicić wizualną stronę swoich występów.

SoundSwitch, bo o nim mowa, to efekt współpracy pomiędzy firmami Serato i Onesixone. Narzędzie te składa się z dwóch elementów. Pierwszym jest oprogramowanie, które pozwala użytkownikowi samodzielnie zaprogramować działanie oświetlenia dla każdej piosenki znajdującej się w jego bibliotece. Obsługa wspomnianego programu przypomina nieco edycję automatyzacji w programach typu DAW, z tą różnicą, że zamiast zmieniać parametry wirtualnych instrumentów i efektów kontrolujemy tu takie ustawienia jak kolor czy natężenie światła. Jeśli nie mamy czasu bądź chęci by przygotowywać w ten sposób każdą piosenkę z osobna istnieje też możliwość stworzenia gotowych banków ustawień, które będą automatycznie aktywować się w momencie odtwarzania utworów nie posiadających przypisanego własnego schematu oświetlenia.

Drugim elementem jest sprzętowy sterownik DMX, mający postać niewielkiej czarnej skrzynki, który odpowiada za komunikację pomiędzy komputerem a oświetleniem. W trakcie korzystania z Serato DJ dba ona o to, by oświetlenie pozostawało w ciągłej synchronizacji z odtwarzaną muzyką (nawet jeśli zmienimy jej tempo, przeskoczymy do innego punktu Cue, aktywujemy pętle lub zaczniemy skreczować).

SoundSwitch wyceniony został na $499 i można go nabyć już teraz na oficjalnej stronie producenta. Na liście krajów do których można zamówić produkt nie znajdziemy wprawdzie Polski, jednak firma Onesixone nie wyklucza możliwości wysyłki do innych miejsc po uprzednim kontakcie (chociaż najprawdopodobniej wiąże się to z dodatkowymi kosztami ze strony zamawiającego). Warto też zauważyć, że w chwili obecnej nabywcy wspomnianego narzędzia otrzymają jedynie dostęp do oprogramowania. Wysyłka sterowników DMX rozpocznie się zaś dopiero 12 sierpnia.