SoundCloud wprowadzi usługę dystrybucji muzyki do sklepów i serwisów streamingowych

SoundCloud to popularny serwis internetowy pozwalający muzykom dzielić się ze światem swoją twórczością. Od jakiegoś czasu dość intensywnie pracuje on nad powiększeniem katalogu swoich usług o nowe pozycje. Już niedługo za jego pomocą artyści będą mogli również publikować swoje utwory w serwisach takich jak Spotify, Apple Music czy Tidal oraz internetowych sklepach muzycznych.

Nowa usługa, będąca częścią programu SoundCloud Premier (pozwalającego użytkownikom m.in. otrzymywać pieniądze za odtworzenia w serwisie SoundCloud), dostępna jest obecnie w wersji beta. Do jej testowania mogą się zgłosić użytkownicy kont Pro i Pro Unlimited którzy ukończyli 18 lat, posiadają pełne prawa do muzyki publikowanej na ich profilu, nie mieli wcześniej żadnych ostrzeżeń ani kar za naruszanie praw autorskich w obrębie serwisu SoundCloud a ich utwory przekroczyły 1000 odtworzeń w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, Francji, Niemczech, Holandii, Irlandii lub Nowej Zelandii. Jak na razie nie wiadomo, czy po zakończeniu testów beta nadal będą obowiązywały takie same ograniczenia, czy też zostaną one zmienione tak, by umożliwić korzystanie z usługi szerszemu gronu użytkowników.

Osoby, które zdecydują się na dystrybucję swojej muzyki do sklepów i serwisów streamingowych za pośrednictwem usługi SoundCloud Premier, nie będą musiały ponosić za to żadnych dodatkowych opłat (nie licząc tych za konta Pro lub Pro Unlimited) i zachowają 100% zysków i praw do swoich utworów. SoundCloud obiecuje też szybkie i regularne wypłaty bez żadnych kwot minimalnych. Wygląda więc na to, że SoundCloud nie traktuje swojej nowej usługi jako sposób na zarabianie pieniędzy, lecz raczej jako zachętę do wykupienia płatnych kont Pro i Pro Unlimited. Należy jednak mieć na uwadze, że roczne opłaty za wspomniane konta wynoszą więcej, niż opłaty za dystrybucje w konkurencyjnych serwisach, takich jak chociażby DistroKid. Opcja dystrybucji za pośrednictwem SoundCloud jest więc opłacalna tylko dla tych, którzy i tak posiadają tam konta premium ze względu na inne oferowane przez nie korzyści (m.in. brak limitu przesyłania i bardziej szczegółowe statystyki odtworzeń).

Więcej informacji na temat usługi dystrybucji muzyki za pośrednictwem SoundCloud Premier znajdziecie na jej oficjalnej stronie internetowej, gdzie można też zapisać się do jej zamkniętych testów beta.