DJ-e i producenci remiksów mogą zacząć zarabiać na odtworzeniach w serwisie SoundCloud

Soundcloud, jeden z największych serwisów pozwalających muzykom prezentować swoje nagrania w internecie, nigdy nie był zbyt przyjaźnie nastawiony do DJ-ów i producentów muzycznych publikujących tam swoje sety i (nieoficjalne) remiksy. Nagrania tego typu zwykle łamały bowiem regulamin serwisu, wykorzystując bezprawnie utwory bądź fragmenty utworów innych wykonawców. Wygląda jednak na to, iż sytuacja ta powoli zmienia się na lepsze, o czym świadczy chociażby udostępnienie wspomnianym grupom możliwości dołączenia do programu SoundCloud Premier.

Wspomniana inicjatywa pozwala muzykom zarabiać na odtworzeniach generowanych przez nagrania opublikowane przez nich w serwisie SoundCloud. Do tej pory do programu mogły dołączyć jedynie wytwórnie oraz niezależni artyści publikujący własne, autorskie utwory. Kilka dni temu firma SoundCloud ogłosiła jednak na swoim oficjalnym blogu, że od teraz mogą do niego dołączyć również osoby chcące publikować remiksy i sety DJ-skie. Warto jednak mieć na uwadze, że udostępnienie DJ-om i remikserom możliwości dołączania do programu Premier nie oznacza wcale, że serwis SoundCloud zacznie przymykać oko na materiały łamiące regulamin. Najprawdopodobniej do programu zostaną dopuszczone tylko sety i remiksy korzystające z utworów wytwórni i artystów, którzy również biorą udział w SoundCloud Premier, a dochody z odtworzeń będą dzielone odpowiednio między obie strony (posiadacza praw do oryginalnego utworu oraz twórcę tzw. dzieła pochodnego).

W chwili obecnej dostęp do programu SoundCloud Premier dostępny jest jedynie poprzez zaproszenia ze strony firmy SoundCloud. Osoby chcące zgłosić swoją kandydaturę mogą zrobić to poprzez formularz zgłoszeniowy na oficjalnej stronie inicjatywy.