Serato Studio teraz dostępne również w darmowej wersji

W ubiegłym roku firma Serato, znana przede wszystkim za sprawą popularnej aplikacji DJ-skiej Serato DJ, wprowadziła do swojej oferty nietypowy program DAW Serato Studio. Początkowo był on dostępny tylko w abonamencie, co jednak nie spodobało się wielu potencjalnym klientom, przez co firma zdecydowała się umożliwić również zakup za jednorazową opłatą. Teraz zaś udostępniła ona wszystkim zainteresowanym także darmową, uproszczoną wersję tego programu.

Serato Studio to stosunkowo prosty i dość niekonwencjonalny program DAW, skierowany głównie do DJ-ów używających Serato DJ Pro, którzy chcieliby zacząć przygodę z tworzeniem własnych utworów (choć z powodzeniem można go użyć także np. do wszelkiej maści remixów, mashupów i editów). Cała aplikacja została więc zaprojektowana tak, by wyglądem i sposobem obsługi jak najbardziej przypominała oprogramowanie DJ-skie. Można nią nawet sterować za pomocą popularnych kontrolerów projektowanych z myślą o współpracy z Serato DJ.

Program Serato Studio początkowo oferował bardzo ograniczony zestaw funkcji, jednak kolejne aktualizacje powoli rozwijają go i zwiększają jego funkcjonalność. Najnowsza wersja, oznaczona numerem 1.4.4, wprowadza m.in. funkcję automatycznej generacji akordów. Nie zmienia to jednak faktu, iż jeśli chodzi o oferowane możliwości Serato Studio nadal pozostaje dość mocno w tyle nie tylko za najpopularniejszymi programami, takimi jak Ableton Live, FL Studio czy Logic Pro X, ale też za wieloma darmowymi DAW, takimi jak chociażby Tracktion Waveform Free.

Darmowa wersja Serato Studio daje dostęp do większości funkcji oferowanych w płatnych wariantach, jednak wprowadza przy tym pewne ograniczenia. Użytkownik może korzystać tylko z jednej ścieżki audio i czterech wirtualnych instrumentów. Liczba scen została ograniczona do czterech a jedyną opcją eksportu jest format mp3. Nie działają też wszystkie funkcje związane z automatyzacją. Szczegółowe porównanie wszystkich edycji programu Serato Studio znajdziecie na jego oficjalnej stronie internetowej, skąd można też pobrać jego darmową wersję.