Zgodnie z wszystkimi przepowiedniami firma Serato ogłosiła wreszcie, że ich ostatni produkt, program Serato DJ jest na ostatniej prostej przed całkowitym wchłonięciem swojego starszego brata – Serato Scratch Live. Nie trzeba śledzić wszystkich nowinek branżowych by wiedzieć, że ta informacja (mimo iż wszyscy się tego spodziewali) wywołała spore zamieszanie, które mogło nieco zdezorientować dotychczasowych użytkowników obu programów. Pora więc wyjaśnić kilka kwestii…
Po pierwsze i najważniejsze: DVS w Serato DJ nie oznacza natychmiastowego upadku programu Serato Scratch Live. Oprogramowanie to będzie nadal wspierane przez producenta do roku 2015, co powinno dać wszystkim użytkownikom wystarczająco dużo czasu na spokojne przeniesienie się na nową platformę. Gorszą informacją jest natomiast wieść o tym, że Serato postanowiło zaprzestać wsparcia dla interface’u SL1. Posiadacze tego, nomen omen dziesięcioletniego już urządzenia nie będą niestety mogli wykorzystać go do pracy z nową wersją Serato DJ. To samo tyczy się miksera 57SL.
Tym samym dochodzimy do kwestii kompatybilności. Premiera wersji 1.5 zapowiedziana została na październik. Niestety, na samym początku z funkcji DVS będą mogli korzystać jedynie posiadacze najnowszych dedykowanych mikserów: Rane Sixty-Four i Pioneer DJM-900SRT. Posiadacze wcześniejszych modeli dedykowanych mikserów firmy Rane i interface’ów SL2/SL3/SL4 będą mogli używać tej funkcji dopiero w lutym przyszłego roku (Beta zaczyna się dwa miesiące wcześniej).
Ostatnią kwestią jest nieco wyświechtany już temat przycisku SYNC, którego brak był niegdyś cechą wyróżniającą SSL na tle innych programów. Serato DJ będzie oczywiście posiadało taką funkcję. Twórcy jednak obiecali zamieścić w programie pewną niespodziankę dla miłośników „starej szkoły miksowania”. Czyżby możliwość wyłączenia funkcji SYNC w opcjach?
Podsumowując: Serato DJ 1.5 to naprawdę duże wydarzenie, które z pewnością odbije się pozytywnie na całej branży, która ostatnio jakby nieco przysnęła. Jestem pewien, że nawet użytkownicy konkurencyjnych programów będą z zaciekawieniem obserwować rozwój wydarzeń.