Serato zapowiada Serato DJ 1.8

Serato DJ 1 8Kilka ostatnich aktualizacji programu Serato DJ koncentrowało się na wprowadzaniu integracji z większą liczbą urządzeń (zarówno nowych jak i nieco starszych) oraz dodawaniu dość niszowych funkcji, takich jak dodatkowe efekty video czy wsparcie dla plików do karaoke, co mogło pozostawić pewien niedosyt wśród użytkowników czekających na naprawdę ciekawe nowości. Na szczęście wspomniany program już niedługo doczeka się kolejnej dużej aktualizacji, która tym razem przyniesie ze sobą kilka długo wyczekiwanych usprawnień.

Twórcy programu postanowili bowiem skoncentrować się tym razem na wyposażeniu swojego produktu w funkcje dawno już dostępne u konkurencji, na których brak od dłuższego czasu narzekało spore grono użytkowników. Najważniejszą nowością będzie więc funkcja rozpoznawania tonacji utworów, która znacznie ułatwi tak zwane „miksowanie harmoniczne” i wyeliminuje potrzebę korzystania z dodatkowych programów, takich jak Mixed in Key (warto jednak zaznaczyć, że Serato DJ 1.8 będzie potrafiło odczytać wyniki analizy innych programów, dzięki czemu nie będzie trzeba ponownie analizować całej biblioteki). Funkcja ta pozwoli wyświetlać wyniki analizy zarówno w tradycyjnej nomenklaturze muzycznej (np. E-moll, G-Dur) jak i alternatywnych systemach, takich jak Camelot czy Open Key, a każda tonacja zostanie oznaczona innym kolorem.

Dodatkowe funkcje związane z rozpoznawaniem tonacji utworu zyskają także posiadacze płatnego rozszerzenia PITCH ‘N TIME. Dodatek ten zostanie bowiem wzbogacony między innymi o funkcje Key Shift oraz Key Sync, pozwalające na ręczne lub automatyczne dopasowywanie do siebie tonacji różnych utworów.

Ostatnią nowością będzie zaś wprowadzenie możliwości swobodnego mapowania kompatybilnych kontrolerów, co umożliwi użytkownikom zmianę sposobu działania wykorzystywanych przez nich urządzeń. W chwili obecnej mapowanie MIDI dostępne jest tylko w przypadku „dodatkowych” kontrolerów, podczas gdy „główne” narzędzia pracy funkcjonują według reguł ustalonych przez producenta.

Aktualizacja Serato DJ do wersji 1.8 zostanie udostępniona pod koniec bieżącego miesiąca. Więcej informacji na jej temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Serato.