Serato DJ 1.3: nowe kontrolery i płatne efekty

Serato Dj 1.3Już od premiery programu Serato DJ (będącego następcą całkiem popularnego Serato Itch) wiadomo było, iż doczeka się on w miarę częstych i regularnych aktualizacji. Każda z nich miała przynieść bowiem wsparcie dla nowych kontrolerów MIDI. Wersja 1.3 nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Dodano w niej bowiem długo wyczekiwaną możliwość współpracy z kontrolerami Novation Twitch oraz Vestax Vci-300 i Vfx-1. Wsparcie dla kolejnych urządzeń nie jest jednak jedyną nowością którą przynosi ze sobą ta aktualizacja. Tym co z pewnością ucieszy wszystkich użytkowników jest całkiem pokaźny zestaw nowych efektów. Niestety, nieliche kontrowersje może wywołać fakt, iż za połowę z nich przyjdzie nam dodatkowo zapłacić.

Efekty w najnowszej wersji Serato DJ podzielone zostały na trzy zestawy. Pierwszy z nich nosi nazwę Base Pack i składa się z efektów dostępnych w programie od początku jego istnienia. W skład drugiego, bezpłatnego zestawu noszącego nazwę Wolf Pack, wchodzi 6 pojedynczych efektów (Epic Reverb, Tremolo, Braker, Bit Crush, Repeater i Brake Echo) oraz kilka dodatkowych kombinacji MultiFX. Ostatnia paczka nosi nazwę Back Pack i kosztuje 19 dolarów. W jej skład wchodzi 5 nowych pojedynczych efektów (Looper, Spiral Echo, Tape Echo, Time Stretch i Auto Filter) oraz kilkanaście kombinacji MultiFX. Cóż, płatne dodatki to coś całkiem normalnego we współczesnych grach i programach, więc nikogo nie powinno dziwić, że w końcu pojawiły się one również w świecie cyfrowego miksowania muzyki. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że w przyszłości płatne dodatki pozostaną czymś tak mało znaczącym jak dodatkowe efekty, a żadna firma nie wpadnie na pomysł udostępniania odpłatnie kluczowych funkcji programu.

Oprócz nowych efektów i współpracy z wspomnianymi wcześniej kontrolerami MIDI aktualizacja przynosi również możliwość wykorzystywania trybu Slip z dowolnym współpracującym kontrolerem oraz przypisania go do wybranego kontrolera dodatkowego. Poprawiono też szereg drobnych błędów. Aktualizacja dostępna jest do pobrania z oficjalnej strony programu.