Seaboard Grand – Nowe spojrzenie na instrumenty klawiszowe

Producenci instrumentów klawiszowych nieustannie szukają nowych sposobów na poszerzenie możliwości swoich produktów. Efektem tych starań są coraz to nowsze urządzenia, mniej lub bardziej przypominające tradycyjne klawiatury. Rozwiązanie proponowane przez firmę Roli z pewnością należy do najciekawszych jakie ostatnio dane nam było oglądać. Projektantom udało się połączyć w nim kształt tradycyjnej klawiatury z technologią dającą muzykowi dostęp do nowych form ekspresji. Niestety, jak na razie firma nie udostępnia zbyt wielu informacji dotyczących swojego najnowszego produktu.

Klawiatura Seaboard Grand wykonana jest z miękkiego, gąbczastego materiału który pozwala na lepsze „wyczucie” instrumentu. Znajdujący się wewnątrz niej autorski interfejs haptyczny SEA pozwala na kontrolowanie dowolnych parametrów brzmienia za pomocą ruchów palców w trzech wymiarach, co pozwala na tworzenie drobnych, wirtuozerskich niuansów brzmieniowych. Do instrumentu dołączone zostanie dedykowane oprogramowanie SoundDial.

 

Niestety, jak na razie to wszystko co można powiedzieć na temat Seaboard Grand. Producenci jak na razie postanowili nie chwalić się parametrami technicznymi ani, co równie ważne, spodziewaną ceną urządzenia. Wszystko wskazuje jednak na to, iż będzie ono promowane jako instrument ekskluzywny, na co wskazuje chociażby fakt, iż pierwsza edycja która trafi do sprzedaży w kwietniu tego roku będzie limitowana do jedynie 88 egzemplarzy. Cóż, czas pokaże czy Seaboard Grand okaże się nowym standardem czy też kolejną ciekawostką dla grupki zapaleńców. Niestety (a może na szczęście ?) na razie obstawiałbym ten drugi scenariusz.