ROLI prezentuje Seaboard Block

Osoby śledzące poczynania firmy ROLI z pewnością zdążyły już zauważyć, że niemal każda kolejna z prezentowanych przez nią klawiatur sterujących jest mniejsza od swojego poprzednika. Ich najnowszy produkt kontynuuje ten trend, będąc jak dotąd najmniejszym reprezentantem serii.

Seaboard Block, podobnie jak poprzednie klawiatury z rodziny Seaboard, zalicza się do grona kontrolerów MPE (Multidimensional Polyphonic Expression). Zamiast konwencjonalnych klawiszy znajdziemy tu więc miękką, dotykową powierzchnię, będącą w stanie rozpoznać miejsce, ruch oraz siłę uderzenia i nacisku każdego palca z osobna. Seaboard Block zostanie wyposażony w 24 „klawisze”, różniące się nieco kształtem od tych znanych z poprzednich modeli (na zdjęciach i filmach promocyjnych wydają się one mieć bardziej spłaszczone „grzbiety”). W odróżnieniu od Seaboard RISE, który do niedawna był najmniejszym modelem z serii, Block nie będzie posiadać dodatkowych paneli dotykowych i przycisków funkcyjnych. Zamiast tego na jego bocznych krawędziach znajdziemy cztery magnetyczne złącza, umożliwiające podłączenie do niego modularnych kontrolerów z serii Blocks. Element ten pozwoli też połączyć ze sobą kilka egzemplarzy kontrolera, tworząc z nich w ten sposób jeden duży instrument.

Wzorem dwóch poprzednich klawiatur z serii Seaboard, nowy model wyposażony zostanie w moduł Bluetooth, pozwalający na bezprzewodową komunikację z komputerami, tabletami i smartfonami, oraz wbudowany akumulator zapewniający nawet 10 godzin pracy. Pewien niepokój może budzić za to mniejsza liczba dostępnych złączy. O ile zastąpienie USB-A i USB-B (w modelu RISE pierwsze było używane do zasilania, drugie do komunikacji z innymi urządzeniami) przez pojedyncze USB-C (służące zarówno do ładowania akumulatora jak i komunikacji) raczej nie powinno sprawić nikomu większego problemu, o tyle usunięcie wejścia na pedał/przełącznik nożny wydaje się być nieco ryzykownym pomysłem.

Kontroler Seaboard Block trafi do sprzedaży pod koniec czerwca, a jego cena wyniesie 329,85 euro. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy ROLI.