Scarbee Rickenbacker Bass

Native Instruments KontaktBasowe brzmienia to właściwie znak rozpoznawczy współczesnej muzyki rozrywkowej. Mimo iż dominują wśród nich głównie te o syntetycznym charakterze to jednak spora grupa odbiorców wciąż pragnie słyszeć w słuchawkach tradycyjne dźwięki gitary basowej.  Scarbee Rickenbacker Bass to samplowany instrument firmy Native Instruments przeznaczony do pracy z samplerem Kontakt 5 lub jego darmową wersja Kontakt 5 Player. Próbki nagrane zostały za pomocą gitary basowej Rickenbacker® 4003 przez Thomas’a Skarbye.

Co ciekawe zamiast tradycyjnej techniki gry na basie (dwa palce + błędny wzrok) Skarbye w swoich nagraniach korzystał z kostkowania. Specjalny system w trakcie rytmicznej gry wyzwala na przemian sample uderzeń z góry i z dołu co sprawia, że samplowany instrument brzmi bardziej realistycznie. Wszystkie dźwięki dostępne są w dwóch wersjach: normalnej i tłumionej techniką Palm Muting. Dodatkowo, aby jeszcze zwiększyć wrażenie realności w ręce producentów oddano cały szereg opcji wyzwalanych za pomocą jednego klawisza pozwalających np. na granie tych samych dźwięków na innych strunach, przedłużanie dźwięku czy korzystanie z techniki slide. Scarbee Rickenbacker Bass daje nam również pełną kontrolę nad brzmieniem samplowanego instrumentu. Oprócz rzeczy najbardziej podstawowych, czyli zmiany głośności i tonu przystawek, dostajemy również dostęp do wirtualnego wzmacniacza (z możliwością wyboru kolumny głośnikowej), kompresora equalizera i tape saturator’a. Jeśli nie chcemy sami bawić się w ustawianie tego wszystkiego możemy skorzystać z jednego z gotowych presetów.

Pozostałe tutoriale opisujące możliwości Scarbee Rickenbacker Bass znajdziecie na stronie http://www.macprovideo.com/nativeinstruments/. Na oficjalnej stronie producenta można zaś posłuchać więcej próbek brzmieniowych oraz nabyć ten instrument za kwotę 99 euro.