SC1000 – kompaktowy instrument do scratchu, który można zbudować samodzielnie

Turntabliści poszukujący mniejszej i łatwiejszej w transporcie alternatywy dla konwencjonalnych setupów DJ-skich mogą obecnie wybierać spośród kilku różnych opcji, takich jak kontrolery i odtwarzacze ze zmotoryzowanymi kołami jog czy specjalne miniaturowe gramofony. Projekt SC1000 stanowi kolejną ciekawą alternatywę, a na dodatek można go wykonać samodzielnie.

SC1000 to niewielkie urządzenie wyposażone w duże koło jog i crossfader. Za jego pomocą możemy jednocześnie odtwarzać podkład muzyczny i „scratchować” plikami audio zapisanymi na podłączonym nośniku USB. Na jego bocznej krawędzi oprócz wyjścia na słuchawki/głośniki i złączy umożliwiających podłączenie zewnętrznej pamięci i zasilania znajdziemy też przyciski służące do wyboru aktualnie odtwarzanych beatów/sampli oraz pokrętła pozwalające regulować ich głośność.

Pełna dokumentacja projektu została udostępniona za darmo w serwisie GitHub, dzięki czemu każda zainteresowana osoba może spróbować samodzielnie wykonać własny egzemplarz SC1000. Oczywiście wymaga to nabycia potrzebnych komponentów i posiadania odpowiednich narzędzi. Autor projektu przygotował też film instruktażowy, pokazujący proces konstrukcji SC1000.