Rutynowy przegląd #1 – DJ Angelo

Termin „rutyna” w branży DJ-skiej oznacza krótką, zwykle kilkuminutową sekwencję różnego rodzaju sztuczek, mającą pokazać techniczne umiejętności, kreatywność i indywidualny styl DJ-a. Seria „Rutynowy przegląd” powstała po to, by zaprezentować wam najciekawsze rutyny z repertuaru arystów z całego świata. Bohaterem pierwszego odcinka jest DJ Angelo.

DJ Angelo urodził się w Birmie, lecz w młodości przeprowadził się do Wielkiej Brytanii, gdzie zainteresował się turntablizmem i kulturą hip-hopową. Szybko zdobył lokalną sławę, jednak jego ambicje sięgały o wiele dalej. W 2008 roku zaczął publikować w serwisie YouTube serię poradników dla turntablistów, które nie tylko wychowały nowe pokolenie DJ-ów, ale też pomogły mu zdobyć globalny rozgłos i rozpocząć międzynarodową karierę. Na przestrzeni ponad dwudziestu lat działalności wypracował on swój własny unikalny styl, określany przez niego jako Feel Good Fusion, w którym elementy typowe dla hip-hopu łączą się z innymi gatunkami.

Funky Turntablism

Funky Turntablism to jedna z najstarszych rutyn opublikowanych przez DJ-a Angelo w serwisie YouTube, nagrana jeszcze w czasach, w których korzystał on z bardziej tradycyjnego setupu i zwykłych płyt winylowych. Jak sam twierdzi stanowi ona połączenie kilku starszych rutyn z jego repertuaru, które przygotował na potrzeby różnych konkursów, w których niegdyś regularnie brał udział. Było to pierwsze nagranie tego pana, które miałem okazję obejrzeć, i wywarło ono na mnie wówczas ogromne wrażenie. Tym, co przykuło moją uwagę, była świetnie wyważona równowaga pomiędzy technicznymi umiejętnościami a muzykalnością. Wielu turntablistów ma tendencję do przeładowywania swoich rutyn skomplikowanymi technicznymi sztuczkami do tego stopnia, że muzyka gubi się gdzieś w tle, a całość staje się wręcz nieprzyjemna dla słuchacza (zwłaszcza jeśli nie interesuje się on turntablizmem i nie jest w stanie docenić technicznego kunsztu DJ-a). Funky Turntablism również posiada kilka takich momentów, jednak przez większość czasu Angelo dba o to, by jego scratche i beat juggling nie przysłoniły muzykalności całego występu.

Analog vs Digital

DJing to dziedzina sztuki, która nieustannie zmienia się i ewoluuje, w dużej mierze za sprawą nowych technologii wykorzystywanych przez producentów sprzętu DJ-skiego. Mimo to na świecie nie brakuje ludzi wyznających pogląd, że „prawdziwi DJ-e” korzystają tylko z winyli. DJ Angelo postanowił przedstawić swój głos w tej sprawie rutyną zatytułowaną Analog vs Digital, pokazującą, że tak naprawdę liczą się twoje umiejętności, a nie to, na czym grasz. Rutyna ta podzielona jest na dwie części. W pierwszej korzysta on z iPada podłączonego do miksera Reloop RMX22i, pokazując wszystkim, że sprawny DJ jest w stanie wykrzesać coś ciekawego nawet z tak niepozornego setupu. W drugiej przerzuca się on na gramofony i płyty analogowe, prezentując przy tym styl bliższy jego hip-hopowym korzeniom.

#4PLAY

#4PLAY to kolejna rutyna stworzona w ramach współpracy DJ-a Angelo z marką Reloop, mająca promować mikser i gramofony tego producenta. Jej cechą charakterystyczną jest wykorzystanie aż czterech gramofonów jednocześnie, co jest dość często spotykane w muzyce klubowej, lecz nie w turntablizmie. Niecodziennemu setupowi towarzyszy też nieco inne podejście do sposobu wykorzystania sprzętu niż w innych rutynach tego samego artysty. Każdy z czterech gramofonów odpowiada tu za jeden element piosenki – perkusję, bas, pady i wokale. Manipulując każdym z nich z osobna Angelo tworzy na żywo remiks odtwarzanego utworu w sposób przypominający bardziej live act niż klasyczny turntablizm.

How To Injure A Ninja

W dzisiejszych czasach w internecie można znaleźć tak wiele DJ-skich rutyn na wysokim poziomie technicznym, że ich twórcy by wyróżnić się z tłumu i przyciągnąć uwagę widza coraz częściej sięgają po rozmaite dodatki wizualne. Rutyna DJ-a Angelo zatytułowana How To Injure A Ninja to świetny przykład tego jak można wykorzystać tego typu pomysły jednocześnie nie sprawiając, że warstwa wizualna staje się ważniejsza od dźwiękowej. Dobór muzyki i sampli, melodie grane za pomocą punktów cue a nawet styl scratchowania świetnie uzupełniają się tu z kostiumem, efektami specjalnymi i nietypowymi płytami. Wszystko to w połączeniu z niebanalnymi umiejętnościami DJ-a tworzy spójną całość, którą nie tylko ogląda, ale też słucha się z przyjemnością.

Controller Carnage!

W trakcie swojej wieloletniej współpracy z firmą Reloop DJ Angelo kilkukrotnie miał okazję przygotowywać rutyny mające promować produkowane przez nią kontrolery DJ-skie. Przy kilku pierwszych próbach widać było niestety wyraźnie, że ma on problem z przyzwyczajeniem się do tego typu urządzeń, przez co nagrania te dość mocno odstawały od typowych dla niego turntablistycznych popisów. Z biegiem czasu udało mu się jednak najwyraźniej znaleźć sposób na okiełznanie tej kategorii sprzętu. Opublikowana na jego kanale w 2017 roku krótka rutyna zatytułowana Controller Carnage! jest na to świetnym dowodem.

Jeśli podobają się wam przedstawione powyżej rutyny DJ-a Angelo koniecznie zajrzyjcie na jego oficjalny kanał w serwisie YouTube, gdzie znajdziecie więcej podobnych nagrań oraz różnego rodzaju poradniki DJ-skie.