ROLI prezentuje Lightpad Block M – nowy kontroler z serii Blocks

Blocks to seria kompaktowych, modularnych kontrolerów, zaprojektowanych z myślą o współpracy z mobilnymi urządzeniami firmy Apple. Wczoraj firma ROLI zaprezentowała nową, odświeżoną wersję jednego z wchodzących w jej skład modeli.

Główną cechą odróżniającą Lightpad Block M od zwykłego Lightpad Block jest rodzaj powierzchni pokrywającej górny panel kontrolera. W starszym modelu była ona kompletnie płaska, natomiast w nowszym jest lekko pofalowana, co ma pozwolić użytkownikom lepiej wyczuwać instrument pod palcami, a co za tym idzie, sterować nim z większą precyzją (biorąc pod uwagę niewielkie rozmiary kontrolerów z serii Blocks, każde usprawnienie w tej kwestii wydaje się być na wagę złota). Producent zapewnia też, że nowy panel dotykowy charakteryzuje się większą czułością i mocniejszym podświetleniem.

Na tym jednak w zasadzie kończą się różnice między Lightpad Block M a jego poprzednikiem. Nadal mamy tu więc do czynienia z niewielkim kontrolerem MIDI mogącym rozpoznawać położenie, ruch i siłę nacisku każdego palca z osobna, wyposażonym w magnetyczne złącza umożliwiające łączenie kilku egzemplarzy w jeden większy panel dotykowy. Domyślnie ma on współpracować z mobilną aplikacją Noise, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by sterować za jego pomocą dowolnym innym programem obsługującym komunikaty MIDI. By w pełni wykorzystać oferowane przez niego możliwości potrzebny jest jednak wirtualny instrument obsługujący standard MPE (MIDI Polyphonic Expression).

Lightpad Block M został wyceniony na 219,95 euro i jest dostępny do kupienia na oficjalnej stronie firmy ROLI. W zestawie z kontrolerem otrzymamy też pakiet oprogramowania, w którego skład wchodzą Noise, Ableton Live Lite, Tracktion Waveform, Equator Player, Strobe2 Player, BLOCKS Dashboard i trzymiesięczna licencja testowa na Max MSP.