Roli prezentuje Equator – wirtualny syntezator dla kontrolerów nowej generacji

ROLI Seaboard GRANDPMC, czyli Polyphonic Multidimentional Controllers, to termin stworzony przez Rogera Linna w celu określenia pewnego nowego nurtu w dziedzinie projektowania kontrolerów MIDI, reprezentowanego przez takie projekty jak Linnstrument, Eigenharp, Hakken Continuum, Madrona Soundplane czy widoczny na powyższym zdjęciu SeaBoard Grand. Urządzenia te wyposażone są w rozwiązania pozwalające na intuicyjną kontrolę kilku parametrów dźwięku przy pomocy jednego palca, co daje znacznie większe możliwości ekspresji niż w przypadku większości „normalnych” instrumentów.

Niestety, jako iż żaden z dostępnych obecnie na rynku modułów brzmieniowych (zarówno tych sprzętowych jak i wirtualnych) nie był projektowany z myślą o współpracy z kontrolerami tego typu, posiadacze wspomnianych modeli mogą mieć czasami problem z pełnym wykorzystaniem ich możliwości. Rozwiązaniem tego problemu postanowiła zająć się firma Roli, odpowiedzialna za produkcję kontrolerów z serii SeaBoard. Stworzony przez nią wirtualny syntezator Equator jest prawdopodobnie pierwszą wtyczką zaprojektowaną od podstaw z myślą o współpracy z tą nową generacją kontrolerów. Główną cechą wyróżniającą wspomniane narzędzie na tle konkurencji jest więc możliwość modulowania każdego dźwięku z osobna, co z kolei pozwala wykorzystać polifoniczne właściwości SeaBoard i innych podobnych kontrolerów. Interfejs użytkownika koncentruje się tu zaś na wszelkich funkcjach związanych z modulacją i znacznie ułatwia przypisywanie jej do rozmaitych mniej typowych form kontroli, takich jak rozpoznawanie siły nacisku czy ruchów palca na powierzchni kontrolera. Twórcy wtyczki zadbali też o odpowiednio bogaty zestaw gotowych brzmień, stworzonych z myślą o jak najlepszym wykorzystaniu specjalnych właściwości kontrolera SeaBoard.

Jeśli wszystko pójdzie z planem Equator trafi do sprzedaży już 27 kwietnia i będzie dostępny zarówno jako samodzielna aplikacja jak i w formie wtyczki. Niespełna miesiąc później Equator stanie się zaś elementem firmware kontrolerów z serii SeaBoard Grand.