BLOCKS – trzy nowe kontrolery od firmy ROLI

blocksFirma Roli zadebiutowała na rynku w 2013 roku kontrolerem Seaboard Grand, wyposażonym w „gąbczaste” klawisze stanowiące ciekawą alternatywę dla standardowych klawiatur sterujących. Od tamtego czasu skupiała się ona głównie na rozwijaniu tego pomysłu, co jakiś czas wprowadzając do sprzedaży kolejne wersje tego samego urządzenia. Teraz jednak zdecydowała się poszerzyć swoją ofertę o zupełnie inny typ kontrolerów.

Zaprezentowana dziś seria Blocks składa się z trzech kontrolerów, mogących łączyć się ze sobą za pomocą magnetycznych złączy wbudowanych w ich krawędzie. Urządzenia te zostały zaprojektowane z myślą o mobilnej aplikacji NOISE, jednak mogą one współpracować również z dowolnym innym oprogramowaniem obsługującym standard MIDI.

Pierwszym i najważniejszym z trzech zaprezentowanych kontrolerów jest Lightpad Block. Urządzenie te na pierwszy rzut oka przypomina Launchpada, jednak jest od niego znacznie mniejsze i ma większe zagęszczenie przycisków. Na powierzchni kwadratu o boku 94 mm zmieściło się ich bowiem aż 225 (dla porównania: górny panel ponad dwukrotnie większego Launchpada Pro mieści „zaledwie” 64 pady i 32 okrągłe przyciski). Najważniejszą różnicą jest jednak to, że pady znajdujące się na wyposażeniu Lightpad Block działają w podobny sposób jak wspomniana wcześniej klawiatura Seaboard czy Linnstrument. Oznacza to, że są one w stanie rozpoznawać nie tylko miejsce i siłę uderzenia, ale też nacisk i ruch palca na powierzchni, co daje użytkownikowi znacznie większe możliwości ekspresji niż w przypadku standardowych padów. Lightpad Block został wyposażony w złącze USB-C oraz moduł Bluetooth, pozwalający na bezprzewodową komunikację z innymi urządzeniami.

Pozostałe dwa kontrolery – Live Block i Loop Block – umożliwiają obsługę bardziej zaawansowanych funkcji aplikacji NOISE. Oba urządzenia stanowią dodatek do Lightpad Block i nie mogą działać bez niego. Pierwsze z nich pozwala między innymi przełączać się między różnymi trybami działania, obsługiwać funkcję skali i akordów, włączać arpeggiator i przedłużać dźwięki przyciskiem sustain. Drugie skupia się na obsłudze loopera znajdującego się na wyposażeniu aplikacji.

Kontroler Lightpad Block został wyceniony na 199,95 euro. Live Block i Loop Block kosztują zaś 99,95 euro. Więcej informacji na ich temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy ROLI. Aplikacja NOISE jest dostępna do pobrania za darmo w sklepie App Store, jednak oferuje ona możliwość zakupu płatnych rozszerzeń.