Roland zapowiada A-88 MKII – pierwszą klawiaturę sterującą wspierającą MIDI 2.0

Podczas ubiegłorocznych targów NAMM stowarzyszenie MIDI Manufacturers Association ogłosiło, iż prace nad wprowadzeniem drugiej edycji standardu MIDI znajdują się już na półmetku. Wiele wskazuje na to, że MIDI 2.0 może trafić do szerszego grona użytkowników jeszcze w tym roku. Jednym z pierwszych kontrolerów w pełni wspierających ten standard ma być zaś zapowiedziana dziś nowa klawiatura sterująca firmy Roland.

A-88 MKII to stosunkowo prosty, minimalistyczny kontroler, skierowany przede wszystkim do osób potrzebujących klawiatury sterującej naśladującej akustyczne pianino. Na jego wyposażeniu znajdziemy 88 klawiszy z mechanizmem młoteczkowym i funkcją podziału na trzy niezależne strefy, dźwignię zastępującą koła pitch i modulacji, osiem pokręteł, osiem padów, dwa programowalne przyciski oraz zestaw przycisków funkcyjnych. Klawiatura będzie posiadać też wbudowany arpeggiator oraz funkcję automatycznego grania akordów.

Klawiatura ta nie była projektowa z myślą o żadnym konkretnym oprogramowaniu, więc użytkownik może dowolnie zmapować wszystkie jej elementy (w pamięci urządzenia można zapisać 8 presetów ustawień). Może ona też działać bez podłączenia do komputera, co pozwala wykorzystać ją do sterowania np. sprzętowymi syntezatorami (wymaga wtedy skorzystania z dodatkowego zasilacza). Do komunikacji z innymi urządzeniami wykorzystuje złącze USB-C oraz pięcio-pinowe złącza MIDI. Na jej wyposażeniu znajdziemy też 3 złącza na pedały i przełączniki nożne.

Najważniejszą cechą A-88 MKII ma być jednak oczywiście wspomniane już wcześniej wsparcie dla standardu MIDI 2.0, który ma zostać wprowadzony w niedalekiej przyszłości. W przypadku tego konkretnego kontrolera najważniejszą zmianą w stosunku do obecnej wersji MIDI będzie wyższa rozdzielczość wysyłanych komunikatów, co zapewni użytkownikom bardziej precyzyjną kontrolę nad dynamiką gry (szczególnie ważne dla osób, którym zależy by kontroler jak najwierniej naśladował akustyczne pianino) oraz parametrami przypisanymi do potencjometrów. Więcej o zmianach i usprawnieniach, które przyniesie ze sobą MIDI 2.0, znajdziecie w tym artykule.

Klawiatura Roland A-88 MKII została wyceniona przez producenta na 999,99 USD. Do sprzedaży trafi ona w marcu 2020 roku. Więcej informacji na jej temat znajdziecie na jej oficjalnej stronie internetowej.