Roland prezentuje grooveboxy MC-707 i MC-101, stacje robocze Fantom i nowe wersje klasycznych syntezatorów

W ubiegłym miesiącu firma Roland, znana przede wszystkim za sprawą swoich elektronicznych instrumentów muzycznych, zapowiedziała nowy kontroler DJ-ski – DJ-707M. Okazuje się, że był to tylko jeden z wielu nowych produktów, które planowała wprowadzić do sprzedaży w najbliższym czasie. Dziś pokazała ona bowiem dwa nowe grooveboxy i aż sześć nowych modeli syntezatorów.

Pierwszą z zapowiedzianych nowości jest MC-707 – całkiem rozbudowany groovebox wyposażony m.in. w szesnaście padów, ośmiościeżkowy sekwencer, wbudowany syntezator i sampler oraz zestaw efektów. Model ten ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym miesiącu, a jego cena wyniesie 999,99 USD.

Drugi z zapowiedzianych grooveboxów – MC-101 – ma być pomniejszoną i uproszczoną wersją modelu MC-707, skierowaną przede wszystkim do osób chcących tworzyć muzykę elektroniczną w podróży. Głównymi cechami odróżniającymi go od większego modelu (oczywiście poza rozmiarami) będą uproszczony sekwencer (cztery zamiast ośmiu ścieżek) oraz możliwość zasilania za pomocą baterii AA, które mają wystarczyć nawet na pięć godzin pracy. MC-101 również trafi do sprzedaży jeszcze w tym miesiącu, a jego cena wyniesie 499,99 USD.

Firma Roland zapowiedziała dziś również aż sześć nowych modeli syntezatorów. Pierwsze trzy z nich nawiązują do jej klasycznych instrumentów z lat osiemdziesiątych. Są to Jupiter-X i Jupiter Xm (stanowiące rozwinięcie serii Jupiter) oraz butikowy JU-06A (łączący w sobie cechy modeli Juno 60 i Juno 106, jednak zamykający je w prostszej, kompaktowej formie). Ceny nowych jupiterów nie są jeszcze znane. JU-06A będzie zaś kosztował 399,99 USD.

Kolejne trzy syntezatory to przedstawiciele zupełnie nowej rodziny instrumentów w ofercie firmy Roland, noszącej nazwę Fantom. Wszystkie trzy modele, czyli Fantom 8, Fantom 7 i Fantom 6, to rozbudowane hybrydowe syntezatory oferujące kilka różnych cyfrowych silników syntezy i analogowe filtry. Będą one też posiadały funkcje pozwalające używać ich jako autonomiczne stacje robocze lub rozbudowane kontrolery programów DAW. Poszczególne modele będą różnić się od siebie przede wszystkim liczbą i rodzajem klawiszy (Fantom 8 będzie posiadać 88 klawiszy z mechanizmem młoteczkowym typu PHA-50, natomiast modele 7 i 6 będą posiadały odpowiednio 76 i 61 półważonych klawiszy) oraz ceną, wynoszącą odpowiednio 3999,99 USD, 3599,99 USD i 3299,99 USD.