Roland DJ-808 – kontroler DJ-ski z wbudowanym automatem perkusyjnym

roland dj808Mimo iż firma Roland miała kiedyś w swojej ofercie miksery DJ-skie, a produkowane przez nią instrumenty i efekty często znajdują miejsce w DJ-skich setupach, to jednak nie jest to marka kojarząca się jednoznacznie ze sztuką miksowania muzyki. Teraz jednak sytuacja ta może ulec zmianie. Wszystko za sprawą jej najnowszego produktu, będącego efektem współpracy z nowozelandzką firmą Serato.

DJ-808 na pierwszy rzut oka wygląda jak kolejny duży, rozbudowany kontroler dla programu Serato DJ. Znajdziemy tu więc między innymi słusznych rozmiarów koła jog, szesnaście podświetlanych padów czułych na siłę uderzenia, pokrętła do obsługi efektów, pitch-fadery, czterokanałową sekcję miksera, całą masę przycisków do obsługi różnych funkcji wspomnianej aplikacji (w tym oddzielną sekcję do obsługi rozszerzenia Pitch 'n Time, które będzie dodawane gratis do kontrolera) oraz wbudowany interfejs audio umożliwiający korzystanie z systemów DVS (oczywiście po wykupieniu płatnego rozszerzenia dla programu Serato DJ).

Tym co wyróżnia DJ-808 na tle konkurentów jest wbudowany automat perkusyjny umieszczony na górnej krawędzi urządzenia. Za pomocą tego elementu użytkownik może tworzyć na żywo rytmy perkusyjne, programując je za pomocą szeregu kolorowych przycisków lub wystukując je na padach, które automatycznie synchronizują się z utworami odtwarzanymi w programie Serato DJ. DJ-808 posiada wbudowane cztery zestawy brzmień, zaczerpnięte z klasycznych automatów perkusyjnych firmy Roland, których parametry można kontrolować za pomocą pokręteł i suwaków umieszczonych przy górnej krawędzi kontrolera. Wbudowany sekwencer może także sterować samplerem znajdującym się na wyposażeniu Serato DJ oraz korzystać z software’owych efektów, co znacznie zwiększa oferowane przez niego możliwości. W pamięci urządzenia będzie można zapisać szesnaście „patternów”. DJ-808 jest też w stanie sterować innymi instrumentami z serii Roland Aira, lub dowolnymi instrumentami obsługującymi standard MIDI. Na wyposażeniu kontrolera znalazł się też prosty efektor – Voice Transformer – pozwalający na modulowanie sygnału ze złącza mikrofonowego.

Mimo iż DJ-808 raczej nie zdefiniuje na nowo pojęcia DJ-ingu, jak kilka dni temu szumnie zapowiadały obie firmy, to jednak trzeba przyznać, że jest to naprawdę ciekawe urządzenie, wprowadzające pewien powiew świeżości w nieco skostniałym światku kontrolerów DJ-skich. Czas pokaże, czy takie rozwiązanie znajdzie swoich zwolenników. Jak nietrudno się domyślić dużą rolę odegra tu zapewne cena, która na chwilę obecną nie została jeszcze ujawniona. Więcej informacji na temat kontrolera DJ-808 znajdziecie na jego oficjalnej stronie internetowej.

[Aktualizacja]

Według nieoficjalnych doniesień Roland DJ-808 będzie kosztował 1499 euro i trafi do sprzedaży pierwszego października.