Seaboard RISE i Haken Continuum w akcji

Rise Haken

Polyphonic Multidimensional Controllers to termin wymyślony na potrzeby nowej generacji kontrolerów MIDI wyróżniających się na tle innych urządzeń tego typu możliwością modulowania kilku parametrów każdego dźwięku oddzielnie za pomocą ruchu palców. Najpopularniejszym instrumentem tego typu jest prawdopodobnie Linnstrument – najnowsze dzieło Rogera Linna, twórcy kultowego samplera MPC, jednak na rynku można znaleźć jeszcze kilka innych kontrolerów zaliczających się do tej kategorii.

Kilka dni temu w sieci pojawiło się krótkie, aczkolwiek ciekawe nagranie, którego autorem jest Christophe Duquesne, będące zapisem improwizacji z użyciem dwóch kontrolerów PMC: Haken Continuum i Seaboard RISE. Mimo iż oba instrumenty zaliczają się do tej samej grupy kontrolerów, to jednak różnią się one od siebie dość znacznie. Ten pierwszy uznawany jest powszechnie za jednego z prekursorów idei PMC, a jego konstrukcja (a co za tym idzie – sposób obsługi) nie przypomina żadnego tradycyjnego instrumentu. Dla odmiany Seaboard Rise jest urządzeniem dość świeżym, ale za to o wiele bardziej „konserwatywnym”, gdyż zaprojektowanym tak by trafić w gusta osób przyzwyczajonych do standardowych klawiszy pianina. Poniższe nagranie pokazuje jednak, że oba instrumenty naprawdę nieźle radzą sobie w duecie. Warto zaznaczyć, że Seaboard Rise kontroluje wirtualny syntezator Equator natomiast Continuum kontroluje wbudowany moduł brzmieniowy Eagan Matrix.

Więcej informacji na temat Haken Continuum i Seaboard RISE znajdziecie na poświęconych im stronach internetowych. Więcej informacji na temat kontrolerów PMC znajdziecie tutaj.