Ribs – darmowy syntezator granularny, mogący pełnić również rolę nietypowego efektu

Działanie granularnych syntezatorów polega na dzieleniu próbki dźwięku na bardzo małe fragmenty (tzw. granulki), modyfikowaniu każdej z nich z osobna i odtwarzaniu w losowej kolejności. Mikroskopijnej wielkości fragmenty nagrania tworzą wtedy coś w rodzaju „dźwiękowej chmury”. Darmowa wtyczka Ribs opiera się na tym samym pomyśle, jednak rozwija go w ciekawy sposób.

W odróżnieniu od większości dostępnych na rynku granularnych instrumentów, które korzystają z wcześniej zarejestrowanych próbek, Ribs został zaprojektowany z myślą o pracy z dźwiękiem wysyłanym z innej ścieżki w czasie rzeczywistym. Wtyczka ta na bieżącą analizuje przychodzący sygnał audio i tworzy na jego podstawie nowe „granulki”, zgodnie z regułami wybranymi przez użytkownika. W praktyce oznacza to, że Ribs może być wykorzystywany nie tylko jako instrument, ale też jako nietuzinkowy efekt. Ribs nie zalicza się do grona wtyczek prostych i intuicyjnych w obsłudze, a żeby w pełni poznać jej możliwości trzeba poświęcić jej trochę czasu. W poniższym nagraniu przedstawiono pokrótce działanie poszczególnych funkcji wtyczki (właściwa prezentacja zaczyna się od 2:20). Bardziej szczegółowe instrukcje można znaleźć w dołączonym do niej pliku pdf.

Więcej informacji na temat wtyczki Ribs oraz link umożliwiający jej pobranie znajdziecie na poświęconym jej wątku na forum KVR Audio. Twórca wtyczki zaznacza też, że podstawowy antywirus systemu Windows może błędnie rozpoznawać pliki wtyczki jako zagrożenie. Osobom mającym wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa zaleca on przed pobraniem wtyczki przeskanowanie jej za pomocą internetowego narzędzia Virustotal.