Remotify – proste narzędzie do tworzenia skryptów dla programu Ableton Live

remotify

Ableton Live, podobnie jak większość innych aplikacji typu DAW, oferuje opcję mapowania MIDI, dzięki której użytkownik może samodzielnie przypisać podstawowe funkcje programu do wybranych przez siebie elementów kontrolera. O wiele większe możliwości dają nam jednak tak zwane MIDI Remote Scripts – skrypty pozwalające na głębszą integrację sprzętu z oprogramowaniem, dzięki którym za pomocą kontrolerów można obsługiwać również te bardziej zaawansowane funkcje Live’a.

Niestety, do stworzenia działającego Remote Script potrzebna jest umiejętność programowania w języku Python, co skutecznie zniechęca wielu użytkowników. Już niedługo tworzenie własnych skryptów może jednak stać się o wiele łatwiejsze. Wszystko za sprawą Remotify – prostego internetowego narzędzia do tworzenia Remote Scripts. Aplikacja ta pozwoli nam bowiem tworzyć własne skrypty bez konieczności pisania kodu, w sposób bardziej przypominający „normalne” mapowanie MIDI. Jak na razie twórcy Remotify nie zdradzili jeszcze zbyt wiele informacji na temat jej sposobu działania, dlatego też trudno stwierdzić jak duże możliwości będzie w rzeczywistości oferować nam to narzędzie, jednak trzeba przyznać, że nawet to co pokazano w zwiastunie prezentuje się całkiem obiecująco.

W chwili obecnej nie wiadomo jeszcze kiedy twórcy Remotify udostępnią swoją aplikację szerszemu gronu użytkowników, ani też czy będzie to narzędzie płatne. Osoby, które zapiszą się do listy mailingowej na oficjalnej stronie programu, mogą jednak liczyć na możliwość przetestowania go przed oficjalną premierą.