W dzisiejszych czasach, w których większość fanów gramofonów nadal opłakuje nieodżałowaną ikonę turntablizmu – Techincs SL-1200 mk2, wypuszczanie na rynek nowego modelu może wydawać się dość ryzykownym krokiem. Jeśli dodać do tego fakt, iż mowa o urządzeniu hybrydowym, mogącym działać również jako kontroler MIDI, całe przedsięwzięcie może zostać odebrane przez winylowych purystów jako wielki, środkowy palec skierowany frontem w ich kierunku. Mogę się jednak założyć, że pozostali, mniej konserwatywni użytkownicy gramofonów, przywitają jednak RP-8000 z szeroko otwartymi ramionami. Ilość przydatnych funkcji zawartych w tym urządzeniu zostawia bowiem daleko w tyle większość konkurencji.
Zacznijmy od tego, co najbardziej zainteresuje nas – kontrolerystów. Sekcja MIDI gramofonu RP-8000 umiejscowiona została pomiędzy dwoma przyciskami Start/Stop. Jej główną część stanowi 8 padów, oraz 4 przyciski pozwalające na wybór ich trybu działania (Cue, Loop, Sample i User). Oprócz tego znajdziemy tu również obrotowy enkoder Trax, znany z większości DJ-skich kontrolerów firmy Reloop, pozwalający na szybkie i wygodne przeglądanie naszej biblioteki utworów. Może się wydawać co prawda, że jest to dość mocno ograniczony zestaw kontrolek, ale trzeba przyznać, że eliminuje on niemal kompletnie potrzebę korzystania z dodatkowych kontrolerów MIDI, i dodaje cały ogrom nowych możliwości do tradycyjnego setupu DJ-skiego. Miły dodatek stanowi też fakt, iż gramofony można łączyć w „łańcuch” USB, składający się maksymalnie z czterech urządzeń, co pozwala nam zaoszczędzić cenne złącza USB w naszym laptopie. RP-800 wyposażony zostanie w gotowe mapowania MIDI dla programu Serato DJ, chociaż nie da się ukryć, że samodzielne zmapowanie go do innego programu nie powinno raczej przysporzyć nikomu trudności.
Najważniejsze w nowym produkcie firmy Reloop jest jednak to, że nawet po odjęciu wspomnianych funkcji MIDI, pozostaje on naprawdę całkiem przyzwoitym gramofonem. Obowiązkowy mocny napęd bezpośredni, trzy prędkości działania, trzy zakresy regulacji Pitch (z cyfrowym wyświetlaczem pokazującym aktualną zmianę), wbudowany przedwzmacniacz oraz regulowany czas start/stop silnika to tylko niektóre z funkcji które stawiają go w czołówce obecnej generacji gramofonów (oczywiście, jeśli firmie Reloop uda się stanąć na wysokości zadania, i stworzyć sprzęt przewyższający innych nie tylko funkcjonalnością ale i jakością wykonania i bezawaryjnością, bo nie oszukujmy się, to właśnie te cechy w dużej mierze stały się odpowiedzialne za panujący dziś kult Technicsa).
Gramofon RP-800 do sprzedaży trafi zimą tego roku. Cena nie jest jeszcze niestety znana (chociaż plotka mówi o cenach oscylujących w okolicach 3 tysięcy złotych).