Reloop prezentuje Mixtour – kompaktowy kontroler DJ-ski współpracujący z iOS i Androidem

Reloop Mixtour

W ubiegłym roku miałem okazję testować kontroler Reloop Beatpad, który mimo iż był projektowany z myślą o współpracy z tabletami i smartfonami, posiadał dość słuszne rozmiary i sporą liczbę dodatkowych funkcji. Najnowsza propozycja firmy Reloop prezentuje jednak zupełnie inne podejście do tego samego tematu.

Widoczny na powyższym zdjęciu Mixtour zalicza się bowiem do kategorii lekkich, kompaktowych kontrolerów, zapewniających niezbędne minimum funkcji potrzebnych do wygodnego miksowania muzyki. Górny panel kontrolera można zasadniczo podzielić na trzy kolumny. Na dwóch bocznych znajdziemy po pięć potencjometrów (Gain, Filter/Fx i trzy pokrętła equalizera), dwa przyciski (Cue i Load) oraz fader służący do kontroli głośności kanału. W środkowej kolumnie umieszczono natomiast potencjometr Master, osiem przycisków służących do obsługi najważniejszych funkcji oprogramowania DJ-skiego (Play, Cue, Hot Cue, Loop itd.), cztery przyciski służące do wyboru trybu działania, pokrętła Cue Vol i Cue Mix, enkoder i przycisk służący do obsługi biblioteki, przycisk shift pozwalający na przypisanie dodatkowych funkcji do wszystkich pozostałych elementów, wskaźniki poziomu wysterowania oraz oczywiście crossfader. Mixtour posiadać będzie również wbudowany prosty interface audio, z jednym wyjściem słuchawkowym i parą wyjść RCA. Z tyłu znajdziemy też specjalne złącze służące do komunikacji z produktami firmy Apple, pozwalające ładować tablet/smartfon w trakcie korzystania z kontrolera.

Patrząc na Mixtour trudno nie odnieść wrażenia, że jego twórcy inspirowali się dość mocno trzyletnim już kontrolerem Traktor Kontrol Z1. Mimo iż oba urządzenia są rzeczywiście bardzo podobne jeśli chodzi o wygląd i konstrukcję, to jednak różni je sporo pomniejszych szczegółów. O ile Z1 projektowany był z myślą o współpracy z aplikacjami Traktor Pro 2 (na Windows i OS X) i Traktor DJ (tylko na iOS), o tyle Mixtour przystosowany jest raczej do Algoriddim djay (na iOS i Android) oraz djay Pro (tylko na OS X). Ponadto, kontroler firmy Native Instruments skupia się głównie na obsłudze sekcji miksera, zakładając, że użytkownik tabletu obsłuży pozostałe funkcje za pomocą ekranu dotykowego, a użytkownik laptopa za pomocą dodatkowych „modułów”, takich jak F1 czy X1. Propozycja Reloopa została natomiast wyposażona w zestaw dodatkowych przycisków, umożliwiających obsługę wszystkich najpotrzebniejszych funkcji za pomocą samego kontrolera. Mówiąc krótko: mimo oczywistych podobieństw oba kontrolery skierowane są do trochę innych grup odbiorców, i raczej nie będą stanowić dla siebie bezpośredniej konkurencji.

Kontroler Reloop Mixtour trafi do sprzedaży już w lutym tego roku. Początkowo będzie on dostępny do nabycia w cenie promocyjnej – 149 euro. Miesiąc później jego cena podskoczy zaś do 179 euro. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Reloop.