Propellerhead zapowiada Reason 9

Reason 9Firma Propellerhead od wielu lat trzyma się sztywno swojej wizji tego, jak według nich powinien wyglądać idealny DAW. Zamknięty ekosystem i cyfrowe odwzorowywanie nieco „staroszkolnych” metod pracy dawno już zdążyły stać się więc znakiem rozpoznawczym programu Reason, przysparzając mu zarówno zwolenników jak i przeciwników. Najnowsza edycja programu trzyma się nadal tej samej ścieżki, wprowadzając przy tym jednak kilka interesujących nowości.

Lista narzędzi dostępnych dla użytkowników powiększyła się o nową kategorię – Players – w skład której wchodzą trzy nowe moduły służące do pracy z komunikatami MIDI. Pierwszy z nich, Note Echo, służy do rytmicznego powtarzania pojedynczych nut według określonych parametrów, pozwalających określić nie tylko częstotliwość powtarzania dźwięku, ale też zmiany w wysokości kolejnych powtórzeń. Scales & Chords służy do automatycznego dopasowywania dźwięków do skali wybranej przez użytkownika i/lub przekształcania ich w pełne akordy. Dual Arpeggio to, jak sama nazwa wskazuje, podwójny arpeggiator, ułatwiający tworzenie polifonicznych sekwencji dźwięków.

Reason Pitch

Kolejną wartą uwagi nowością wprowadzoną w dziewiątej odsłonie programu Reason jest funkcja Pitch Edit, pozwalająca manipulować wysokością poszczególnych dźwięków w nagranych ścieżkach. Za jej pomocą możemy zarówno delikatnie skorygować nieczysto zaśpiewane bądź zagrane dźwięki, jak i kompletnie zmienić melodię, dynamikę i rytm danej ścieżki. Na liście nowych funkcji znalazła się również konwersja ścieżek audio do MIDI oraz „Bounce in Place”, czyli szybkie eksportowanie wybranego fragmentu do pliku audio i natychmiastowe umieszczenie go w tym samym miejscu w projekcie (stosowane zwykle w celu zaoszczędzenia zasobów systemowych). Jak to zwykle bywa w przypadku nowych edycji programu Reason powiększono też bibliotekę pokładowych brzmień, oraz wprowadzono szereg pomniejszych usprawnień w obsłudze programu. Wielu użytkowników ucieszy też zapewne wprowadzenie opcji zmiany kolorystyki interfejsu na ciemniejszą, co ułatwi pracę przy słabym oświetleniu.

Reason 9 wyceniony został przez producenta na 369 euro, zaś jego okrojona wersja nosząca nazwę Essentials na 69 euro. Użytkownicy poprzednich wersji programu mogą skorzystać z opcji płatnego upgrade’u kosztującego 129 euro. Przed zdecydowaniem się na wydanie pieniędzy można oczywiście skorzystać z darmowego okresu próbnego, trwającego 30 dni. Osoby, które zakupiły poprzednią wersję programu Reason 1 maja 2016 roku lub później otrzymają upgrade za darmo. Reason 9 trafi do sprzedaży już 21 czerwca. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Propellerhead.