Reason 9 już dostępny

Reason 9Mimo iż plotki o nadejściu kolejnej odsłony programu Reason krążyły po sieci już od dłuższego czasu, to jednak oficjalnie zapowiedziano ją dopiero pod koniec ubiegłego miesiąca. Wczoraj program ten trafił już oficjalnie do sprzedaży.

Najbardziej promowaną nowością wprowadzoną w programie Reason 9 jest nowa kategoria narzędzi – Player – w skład której wchodzą trzy moduły służące do pracy z komunikatami MIDI: Note Echo, Scales & Chords oraz Dual Arpeggio. Pierwszy z nich powtarza grane nuty według parametrów ustalonych przez użytkownika, pozwalając mu określić nie tylko częstotliwość powtarzania dźwięków, ale też zmiany w głośności i wysokości kolejnych powtórzeń. Drugi automatycznie „dostraja” dźwięki do skali wybranej przez użytkownika i/lub przekształca pojedyncze nuty w pełne akordy. Trzeci to podwójny arpeggiator, za pomocą którego łatwo tworzyć polifoniczne (a nawet polirytmiczne) sekwencje dźwięków. Wszystkie te narzędzia przedstawiono bardzo szczegółowo w trakcie strumieniowanego na żywo pokazu, którego zapis możecie obejrzeć poniżej.

Drugą ważną nowością jest funkcja Pitch Edit, dzięki której możliwe staje się manipulowanie wysokością poszczególnych dźwięków w zarejestrowanych ścieżkach audio. Za jej pomocą można więc zarówno delikatnie skorygować nieczyste dźwięki jak i kompletnie zmienić melodię jakiegoś fragmentu nagrania. Na liście nowych funkcji znalazła się również konwersja ścieżek audio do MIDI oraz „Bounce in Place”, czyli szybkie eksportowanie wybranego fragmentu do pliku audio i natychmiastowe umieszczenie go w tym samym miejscu w projekcie (stosowane zwykle w celu zaoszczędzenia zasobów systemowych). Dziewiąta odsłona programu Reason przynosi też ze sobą powiększoną bibliotekę pokładowych brzmień oraz wprowadza szereg pomniejszych usprawnień w obsłudze programu.

Reason 9 wyceniony został przez producenta na 369 euro, zaś jego okrojona wersja nosząca nazwę Essentials na 69 euro (swoją drogą, ceny u polskiego dystrybutora są zazwyczaj zauważalnie niższe od cen w oficjalnym sklepie internetowym firmy Propellerhead, dlatego też warto chwilę zaczekać z zakupem by przekonać się, czy tak będzie i tym razem). Użytkownicy poprzednich wersji programu mogą skorzystać z opcji płatnego upgrade’u kosztującego 129 euro. Przed zdecydowaniem się na wydanie pieniędzy można oczywiście skorzystać z darmowego okresu próbnego, trwającego 30 dni. Osoby, które zakupiły poprzednią wersję programu Reason 1 maja 2016 roku lub później otrzymają upgrade za darmo. Więcej informacji na temat Reason 9 znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Propellerhead.