Reason 9.5 wprowadzi wsparcie dla wtyczek VST

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech programu Reason jest jego zamknięty „ekosystem”, który uniemożliwia uruchamianie w nim instrumentów i efektów spoza oficjalnego sklepu firmy Propellerhead Software. Nadchodząca aktualizacja, oznaczona numerem 9.5, zmieni jednak ten stan rzeczy, wprowadzając pełne wsparcie dla wtyczek VST.

Użytkownicy wspomnianego DAW zyskają więc wreszcie możliwość korzystania z dowolnych wtyczek firm trzecich, zarówno tych płatnych jak i darmowych. Co więcej, twórcy programu zadbali o to, by praca z instrumentami i efektami tego typu nie odbiegała zbytnio od tego, do czego przyzwyczaiły nas pokładowe narzędzia programu Reason. Wtyczki VST będą więc umieszczane w wirtualnym racku, który będzie można odwrócić w celu zarządzania podpiętymi do nich kablami. Oczywiście w każdej chwili będzie można też otworzyć „właściwy” interfejs wtyczki, który, podobnie jak ma to miejsce w większości pozostałych programów typu DAW, zostanie wyświetlony w osobnym oknie. Twórcy programu zaznaczają też, że wsparcie dla wtyczek VST nie oznacza końca formatu Rack Extensions, a wręcz przeciwnie – może ono pomóc w jego rozwoju.

Aktualizacja 9.5 zostanie oficjalnie udostępniona 29 maja i będzie ona darmowa dla wszystkich posiadaczy Reason 9. Więcej informacji na jej temat znajdziecie na oficjalnej stronie programu.