Reason 8 – najważniejsze zmiany

Reason 8 Gdy firma Propellerhead zaprezentowała światu pierwsze informacje dotyczące najnowszej odsłony swojego flagowego programu, spotkały się one z raczej chłodnym przyjęciem ze strony użytkowników. Głównymi zarzutami kierowanymi w stronę producenta były brak reakcji na prośby forumowiczów i zmiana wchodzących w skład zestawu symulatorów wzmacniaczy. W celu ocieplenia wizerunku „ósemki” postanowiono więc przygotować dwa nagrania prezentujące najważniejsze nowości, które przyniesie ona ze sobą. 

Pierwszym elementem na którym skupiła się firma Propellerhead jest poprawa interface’u użytkownika, a co za tym idzie zwiększenie wygody i szybkości pracy. Nie są to wprawdzie jakieś drastyczne zmiany, jednak biorąc pod uwagę, iż Reason od samego początku opierał się na nieco Archaicznych i niezbyt wygodnych rozwiązaniach, mogą one rzeczywiście przypaść do gustu wielu użytkownikom (zwłaszcza tym, którzy dopiero niedawno rozpoczęli swoją przygodę z programem).

Drugą zmianą, którą zapragnęli się pochwalić twórcy nowej odsłony programu Reason, są nowe symulatory wzmacniaczy gitarowych i basowych. Znane z poprzednich edycji produkty popularnej marki Line 6 zastąpiono tu bowiem efektami pracy nieco mniej znanej firmy Softube. Jak już wspomniałem we wstępie, pomysł ten nie przypadł do gustu sporej rzeszy użytkowników, którzy wytknęli firmie Propellerhead, że Reason 8 traci przez niego wsteczną kompatybilność (tzn. projekty ze starszych wersji wykorzystujące wzmacniacze Line 6 nie będą mogły zostać poprawnie odtworzone w „ósemce”). Wydaje mi się jednak, że zmiana „dostawcy” wirtualnych wzmacniaczy była decyzją czysto biznesową, a co za tym idzie użytkownicy będą musieli się z nią pogodzić. Na pocieszenie warto dodać, że produkty firmy Softube przynajmniej w zapowiedziach prezentują się całkiem nieźle.

Na koniec warto też wspomnieć o tym, że firma Propellerhead udostępniła również nowe narzędzia dla programistów chcących projektować własne Rack Extensions. Nie jest to wprawdzie rewolucja jaką byłoby otworzenie programu na świat zewnętrznych wtyczek, jednak ruch ten może zauważalnie zwiększyć ilość rozszerzeń dostępnych dla nowej wersji aplikacji. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Porpellerhead.