Reaper 6 – nowa wersja popularnego DAW już dostępna

Program Reaper nigdy nie należał wprawdzie do ścisłej czołówki najsławniejszych programów typu DAW, jednak dzięki niewygórowanej cenie, niskim wymaganiom sprzętowym i prostocie obsługi zdołał zdobyć sporą popularność wśród hobbystów i osób nie potrzebujących bardziej rozbudowanych narzędzi. Niedawno doczekał się on nowej, usprawnionej wersji, oznaczonej numerem 6.0.

Reaper 6.0 przynosi ze sobą kilka zmian i usprawnień w stosunku do poprzedniej edycji. Wśród nowych funkcji znajdziemy m.in. możliwość obsługi wybranych efektów bezpośrednio z poziomu miksera, nowe narzędzia służące do routingu sygnałów audio, opcję automatycznego dostosowywania ścieżek audio do tempa projektu oraz nowe funkcje związane z automatyzacją ścieżek MIDI. Interfejs graficzny programu został przystosowany do współpracy z nowoczesnymi monitorami o wyższej rozdzielczości. Usprawniono też obsługę dużych projektów, obejmujących 200 lub więcej ścieżek.

Program Reaper 6 dostępny jest do nabycia na oficjalnej stronie firmy Cockos. Wersja standardowa kosztuje 60 USD i obejmuje darmowe aktualizacje aż do wersji 7.99. Licencja komercyjna (wymagana tylko gdy używamy programu do celów komercyjnych i zarabiamy na tym więcej niż 20000 USD rocznie) kosztuje zaś 225 USD. Przed podjęciem decyzji o zakupie programu można testować go za darmo przez 60 dni.