re.corder – flet prosty i kontroler MIDI w jednym

1 kwietnia 2019 roku firma Ableton opublikowała informacje o swoim nowym projekcie – kontrolerze MIDI przypominającym flet prosty, noszącym nazwę ReChorder. Był to oczywiście żart primaaprilisowy. Niedawno okazało się jednak, iż ktoś rzeczywiście postanowił zrealizować podobny pomysł. Co więcej, ta bardziej poważna wersja prezentuje się naprawdę całkiem obiecująco.

Pomysłodawcą projektu re.corder jest Davide Mancini – projektant elektronicznych instrumentów muzycznych mający na swoim koncie współpracę z takimi firmami jak IK Multimedia i Soundmachines. W odróżnieniu od żartobliwego pomysłu firmy Ableton, który miał przypominać flet prosty jedynie kształtem, re.corder ma być w pełni funkcjonalnym akustycznym instrumentem, posiadającym jednocześnie funkcje kontrolera MIDI. Użytkownik będzie mógł więc korzystać z niego na dwa sposoby: grając na nim jak na normalnym flecie prostym, lub używając go to sterowania kompatybilnym oprogramowaniem lub sprzętem, komunikując się z nimi bezprzewodowo za pomocą technologii Bluetooth (w tym drugim przypadku będzie można skorzystać ze specjalnej zatyczki, wyciszającej naturalny dźwięk fletu). Autorzy projektu przygotowali też specjalną aplikację na urządzenia mobilne, w której znajdziemy interaktywne lekcje gry na flecie prostym oraz zestaw wirtualnych instrumentów zaprojektowanych z myślą o współpracy z re.corder.

re.corder znajduje się obecnie na etapie zbiórki funduszy za pośrednictwem platformy finansowania społecznościowego Kickstarter. Ceny w przedsprzedaży zaczynają się od 55 euro, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze egzemplarze urządzenia trafią do nabywców w kwietniu 2020 roku. Więcej informacji na temat projektu znajdziecie na jego oficjalnej stronie w serwisie Kickstarter.