Rava Yamana – nowy kontroler do sterowania wirtualnymi syntezatorami

Jedną z największych zalet sprzętowych syntezatorów jest to, iż większość z nich daje łatwy i wygodny dostęp do wszystkich możliwych parametrów za pośrednictwem różnego rodzaju pokręteł, suwaków, przycisków i przełączników. Użytkownicy wirtualnych instrumentów tego typu muszą natomiast radzić sobie z obsługiwaniem ich za pomocą myszy i klawiatury lub skorzystać z dodatkowych kontrolerów MIDI. W serwisie Indiegogo trwa obecnie zbiórka funduszy na rozpoczęcie produkcji Rava Yamana – kontrolera zaprojektowanego od podstaw właśnie z myślą o sterowaniu wirtualnymi syntezatorami.

Rava Yamana to stosunkowo prosty kontroler wyposażony w 60 pokręteł (część z nich to zwykłe potencjometry, część to enkodery, jednak twórca nie zdradził jak dotąd, które to które). Kluczem do sukcesu tego urządzenia ma być jednak nie liczba elementów, lecz ich rozłożenie. Autor projektu, Raphael Huber, przeanalizował najpopularniejsze wirtualne syntezatory, takie jak Massive, Omnisphere, Serum, Tyrell N6 czy Sylenth 1, a następnie zaprojektował układ pokręteł tak, by odzwierciedlał on zestawy parametrów najczęściej spotykane w instrumentach tego typu. Pokrętła na górnym panelu urządzenia zostały więc podzielone na sekcje odpowiadające m.in. za oscylatory, obwiednie, filtry i LFO. Po premierze kontrolera zostanie uruchomiona strona internetowa, z której użytkownicy będą mogli pobrać gotowe mapowania dla poszczególnych wtyczek, a także dzielić się z innymi samodzielnie przygotowanymi mapami.

Kontroler Rava Yamana znajduje się obecnie na etapie zbiórki funduszy za pośrednictwem serwisu Indiegogo. Jeśli twórcy projektu uda się zebrać wymaganą kwotę, pierwsze egzemplarze trafią do nabywców w kwietniu 2019 roku. Rava Yamana będzie sprzedawany w postaci zestawu do samodzielnego montażu, kosztującego 230 euro. Do sprzedaży trafi też bardzo niewielka pula już złożonych kontrolerów, kosztujących 385 euro. Więcej informacji na temat tego kontrolera znajdziecie na jego oficjalnej stronie w serwisie Indiegogo.