Rane Twelve – nowy kontroler skierowany do turntablistów

Firma Rane znana jest głównie za sprawą swoich mikserów DJ-skich, popularnych zwłaszcza wśród turntablistów korzystających z programu Serato DJ. Dziś zaprezentowała ona swój pierwszy kontroler MIDI.

Twelve, bo taką nazwę nosi wspomniane urządzenie, to kontroler mający imitować gramofon. Większą część górnego panelu zajmuje więc duży, zmotoryzowany talerz z dwunastocalową płytą, za pomocą której użytkownik może manipulować ścieżkami w programie Serato DJ. Element ten pracuje z rozdzielczością 3600 punktów na obrót, co w praktyce oznacza, że jest on w stanie rozpoznać ruch wynoszący zaledwie 0,1°. Dwie dostępne prędkości działania (33 1/3 i 45 RPM), regulacja mocy silnika oraz możliwość położenia na talerzu dowolnej slipmaty pozwolą lepiej dostosować urządzenie do osobistych preferencji użytkownika. Na powierzchni kontrolera znajdziemy też obrotowy włącznik (pozwalający na powolne zatrzymanie talerza, jak w prawdziwych gramofonach), przycisk Start/Stop, pełnowymiarowy pitch-fader z trzema zakresami pracy (8/16/50%), cztery przyciski służące do wyboru aktualnie kontrolowanego odtwarzacza oraz pasek dotykowy. Ten ostatni element pozwoli nie tylko na szybkie przewijanie utworów, ale też posłuży do odpalania punktów Cue, w czym pomoże osiem diod sygnalizacyjnych z kolorowym podświetleniem. Całość zostanie zapakowana w solidną, metalową obudowę, o wymiarach zbliżonych do standardowego gramofonu DJ-skiego.

Rane Twelve trafi do sprzedaży w czwartym kwartale 2017 roku, a jego cena wyniesie $799. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Rane.