QuNexus już w sprzedaży

Od pierwszej zapowiedzi kontrolera QuNexus, kolejnego genialnego dziecka serwisu Kickstarter, minęło już kilka miesięcy. W tym czasie firma Keith McMillen Instruments zdążyła już zaprezentować nam całkiem pokaźną kolekcję nagrań wideo pokazujących możliwości tego niewielkiego urządzenia, skutecznie podsycając apetyty zainteresowanych nim osób. Dziś w końcu doczekaliśmy się dnia, w którym QuNexus trafił do sprzedaży (ew. został wysłany do osób które zamówiły go wcześniej np. wspierając wspomnianą kampanię w serwisie Kickstarter). Przypomnijmy więc sobie, czym właściwie jest ten kontroler MIDI.

Na pierwszy rzut oka QuNexus wygląda jak mała, mobilna  dwuoktawowa klawiatura sterująca. Nietypowość tej konstrukcji polega na tym, że tradycyjne klawisze zastąpiono w niej prostokątnymi padami, które wyczuwają nie tylko siłę nacisku ale też odchylenie palca. Jeśli dodamy do tego fakt, iż urządzenie to posiada polifoniczny pitch-bend i polifoniczny aftertouch, to można śmiało powiedzieć, że daje nam ono naprawdę niezwykłe możliwości ekspresji.

Warto również wspomnieć o tym, iż oprócz oczywistej funkcji wysyłania komunikatów MIDI, urządzenie to potrafi zarówno wysyłać jak i odbierać komunikaty Control Voltage, co czyni z niego dobrą i całkiem tanią opcję dla osób chcących korzystać ze sprzętu typu „Vintage” nie rezygnując przy tym z dobrodziejstw nowoczesnej technologii.

Miłym dodatkiem do wszystkich wspomnianych funkcji jest fakt, iż QuNexus działa jako urządzenie Class Compliant dla systemów Windows, Mac Os, Linux, iOS i Android, co oznacza, że będzie współpracować z oprogramowaniem działającym pod kontrolą tych systemów bez konieczności instalowania jakichkolwiek sterowników. Cieszy zwłaszcza współpraca z systemami mobilnymi, gdyż niewielkie wymiary kontrolera czynią z niego dość dobry wybór dla podróżujących muzyków.

Cena sugerowana przez producenta wynosi $149. Więcej informacji na stronie www.keithmcmillen.com/qunexus/overview