Ableton prezentuje Push 2 i Live 9.5

push 2

Gdy trzy lata temu firma Ableton zaprezentowała światu swój pierwszy kontroler MIDI, spotkał się on z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony użytkowników. Urządzenie te nie tylko oferowało świetną integrację z programem Ableton Live 9, ale też wprowadziło kilka pomysłowych rozwiązań, które niemal natychmiast stały się wzorem dla innych produktów tego typu. Dziś poznaliśmy drugą generację tego urządzenia.

Projektanci nowego Pusha zdecydowali się na łagodną ewolucję w stosunku do jego poprzednika, co jest całkiem zrozumiałe, gdyż pierwszy model nadal doskonale spełnia swoje zadanie, a usilne zmienianie dobrze działających rozwiązań raczej nie wyszłoby firmie na dobre. Pierwszą rzeczą która przykuwa uwagę w nowym kontrolerze firmy Ableton jest kolorowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, znacznie przewyższający ten znany z oryginalnego Pusha. Zmiana ta poprawia nie tylko walory estetyczne urządzenia (informacje wyświetlane na ekranie są o wiele bardziej czytelne i wyglądają lepiej) ale też zwiększa jego funkcjonalność. Nowy wyświetlacz pozwolił między innymi na wprowadzenie obsługi instrumentu Simpler (który przy okazji najnowszej aktualizacji oprogramowania zyskał kilka nowych funkcji), dzięki czemu możliwe stało się cięcie i obrabianie sampli bez pomocy myszy i ekranu komputera. Kolejną rzeczą o której warto wspomnieć jest usprawniona obsługa biblioteki, w której wreszcie pojawiła się możliwość wczytywania wtyczek VST firm trzecich (do tej pory trzeba było zapisywać je w Racku, bo inaczej nie pojawiały się na liście dostępnych instrumentów/efektów). Przyglądając się bliżej nowemu kontrolerowi nietrudno też zauważyć pewną zmianę w liczbie i rozmieszczeniu przycisków funkcyjnych. Więcej szczegółów na temat działania nowego Pusha poznacie oglądając poniższe nagrania.

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku pierwszej edycji kontrolera Push, tak i teraz będzie można go nabyć w trzech wariantach. Wersja z programem Ableton Live Intro została wyceniona na 778 euro, jednak początkowo będzie można ją kupić w cenie promocyjnej – 699 euro. Za pakiet Push + Ableton Live 9.5 Standard będzie trzeba zapłacić 1048 euro (cena promocyjna – 978 euro), natomiast cena zestawu Push + Ableton Live 9.5 Suite wyniesie 1298 euro (cena promocyjna – 1198 euro). Posiadacze oprogramowania Ableton Live 9 w wersji Standard lub Suite otrzymają oczywiście dość spore zniżki na zakup urządzenia. Co ciekawe, posiadacze pierwszej generacji kontrolera Push mogą „odsprzedać” firmie Ableton starszy model, zyskując w zamian 30% zniżki na zakup nowego kontrolera. Zgromadzone w ten sposób egzemplarze pierwszego Pusha zostaną następnie przekazane rozmaitym organizacjom edukacyjnym, zajmującym się propagowaniem sztuki tworzenia muzyki elektronicznej wśród dzieci i młodzieży. Trzeba przyznać, że jest to naprawdę świetna inicjatywa, za którą firmie Ableton należą się duże brawa. Przed podjęciem decyzji o pozbyciu się pierwszego Pusha warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż aktualizacja oprogramowania do wersji 9.5 wyposażyła go w kilka nowych możliwości, których pełną listę znajdziecie tutaj.

Jeśli zaś chodzi o samą aplikację Ableton Live 9.5, to wprawdzie większość wprowadzonych w niej zmian koncentruje się na zapewnieniu pełniejszej integracji z nowym kontrolerem, jednak znalazło się w niej również miejsce dla kilku usprawnień które powinny przypaść do gustu także osobom nie zainteresowanym zakupem Pusha. Oprócz wspomnianej wcześniej usprawnionej wersji instrumentu Simpler znajdziemy tu również trzy dodatkowe syntezatory wchodzące w skład pakietu Max for Live Essentials, nowe rodzaje filtrów oraz pokaźny pakiet dodatkowych brzmień i sampli. Live 9.5 wprowadza też szereg pomniejszych, kosmetycznych zmian, takich jak poprawiona sekcja miksera, bardziej szczegółowy podgląd klipów i usprawniona funkcja automatycznego wyboru kolorów.

Ostatnią nowością na którą warto zwrócić uwagę jest Link – autorskie rozwiązanie firmy Ableton mające ułatwić synchronizację pomiędzy kilkoma komputerami na których odpalono program Live 9.5. Rozwiązanie te może też w niedalekiej przyszłości umożliwić innym deweloperom wprowadzanie w swoich aplikacjach funkcji automatycznej synchronizacji z tempem projektu w programie Ableton Live. Pomysł ten docenią zwłaszcza osoby korzystające z aplikacji na urządzenia mobilne, w których poprawna synchronizacja z programem typu DAW wymaga często korzystania z dodatkowych, płatnych rozwiązań, które nie zawsze działają tak jakbyśmy tego oczekiwali.

Posiadacze programu Ableton Live 9 mogą pobrać aktualizację do wersji 9.5 za darmo ze strony producenta. Dokładna data premiery drugiej generacji kontrolera Push nie jest jeszcze niestety znana. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Ableton.