PULSE – kolejny obiecujący kontroler z serwisu Kickstarter

pulseSerwis Kickstarter w ciągu ostatnich lat pomógł sfinansować produkcję wielu naprawdę ciekawych kontrolerów MIDI. Teraz użytkownicy tej platformy mają okazję wesprzeć twórców kolejnego nietuzinkowego projektu tego typu.

Kontroler Pulse, bo o nim mowa, na pierwszy rzut oka prezentuje się dość niepozornie – zupełnie jakby był tanią podróbką elektronicznych instrumentów perkusyjnych firmy Korg. Po bliższym zapoznaniu się z tym projektem okazuje się jednak, że chociaż rzeczywiście w pewnym stopniu przypomina on te urządzenia, to jednak oferowane przez niego możliwości są tak naprawdę znacznie większe. Oprócz rozpoznawania siły i miejsca uderzenia Pulse potrafi również między innymi rozpoznać kształty (co pozwala np. automatycznie zmieniać brzmienie poprzez uderzanie różnymi rodzajami pałek, tak jak ma to miejsce w przypadku instrumentów akustycznych), gesty i odległość. Ten dość nietypowy zestaw funkcji pozwala użytkownikom wykorzystać go na wiele różnych sposobów. Pulse będzie mógł służyć nam nie tylko jako instrument perkusyjny ale też np. panel dotykowy, kontroler DJ-ski czy theremin. Autorzy projektu zamierzają też uruchomić specjalną platformę przypominającą sklepy z aplikacjami, która umożliwi użytkownikom natychmiastowe pobieranie darmowych (ale posiadających płatne rozszerzenia) wirtualnych instrumentów przystosowanych do pracy z Pulse.

Niestety, wszystkie te obiecujące możliwości przekładają się na dość wysoką cenę kontrolera, która wynosi aż 800 funtów szterlingów (około 4,800 zł). Mimo iż pierwsze sto osób może nabyć kontroler o 50 funtów taniej, a do każdego egzemplarza zamówionego za pośrednictwem serwisu Kickstarter dołączony będzie voucher o wartości 500 funtów na zakupy we wspomnianym sklepie z wirtualnymi instrumentami, to jednak jak na razie nie znalazło się zbyt wielu chętnych do kupna tego urządzenia. W chwili gdy piszę te słowa twórcom udało się zebrać zaledwie 28 ze 100 tysięcy funtów potrzebnych na realizację projektu, a do końca zbiórki pozostało już tylko 17 dni. Wiele wskazuje więc na to, że twórcom projektu Pulse ostatecznie nie uda się sfinansować go za pomocą platformy Kickstarter. Oczywiście nie oznacza to, że produkt ten nigdy nie trafi do sprzedaży, jednak może to znacznie opóźnić jego premierę. Jeśli jednak twórcom mimo wszystko uda się zebrać potrzebne fundusze pierwsze egzemplarze kontrolera Pulse trafią do nabywców w grudniu 2016 roku.

Więcej informacji na temat projektu znajdziecie na jego oficjalnej stronie w serwisie Kickstarter.